Türkiye'de 7 il merkezinde acil suya ihtiyaç var

Türkiye'de 7 il merkezinde acil suya ihtiyaç var.10640
  • Giriş : 02.06.2008 / 22:05:00

Cemil Çiçek, 81 il merkezine içme, kullanma ve sanayi suyu teminiyle ilgili eylem planı hazırlandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, 81 il merkezine içme, kullanma ve sanayi suyu teminiyle ilgili eylem planı hakkında bilgi sunumu yaptığını bildirdi.

Bugün itibarıyla adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 81 il merkezinde yaklaşık 40 milyon kişinin yaşadığını ifade eden Bakan Çiçek, bu merkezler için ihtiyaç duyulan içme suyu miktarının 3.4 milyar metreküp olduğunu, temin edilen toplam su miktarının ise 5 milyar metre küpe yakın olduğunu söyledi.

Görünürde içme suyu sıkıntısının bulunmadığını kaydeden Çiçek, "Ancak bunların dağılımı sebebiyle bazı illerde içme suyu sıkıntısı yok, bazılarında yakın gelecekte yok ama bazılarında ise bu ihtiyaç var. Bunun için 2008-2012 yıllarını kapsayacak şekilde 5 yıllık bir eylem planı hazırlanmıştır" dedi.

Çiçek, verilen bilgilere göre 7 il merkezinde su açığı olduğunu, 34 il merkezinde ise 2010 yılından itibaren su açığının ortaya çıkabileceğini belirterek, 40 il merkezinde ise temin edilen su miktarının asgari olarak 2023 yılına kadar yeterli olacağının tespit edildiğini kaydetti.

Çiçek, "Bütün bu ihtiyaçlar dikkate alınarak, sadece mahalli idarelerin kendi katkılarıyla ya da İller Bankası'nın katkı ve çabalarıyla değil, aynı zamanda DSİ'nin de bu süreçte devreye girip, 40 milyona yakın insanımızın, bahsettiğimiz ihtiyaçlarının karşılanması noktasında bu eylem planının devreye konulması ve uygulanması gerekmektedir. Bununla ilgili hazırlıklar zaten yapılmıştır. Bugün derli toplu bir sunum yapılmıştır" diye konuştu.

Bir gazetecinin "kısa sürede su sorunu bulunan iller hangileridir?" sorusuna Çiçek, "Bugün için acil bir ihtiyaç olarak gözükmüyor ancak tedbir alınmadığı takdirde önümüzdeki dönem çıkabileceği için Şırnak, Sinop, Nevşehir, Erzurum, Çorum, Aydın ve Ankara. Yani 2008'de ihtiyaç vardır anlamında bunları söylemiyorum ama kısa vadede tedbirlerin alınması gerekmektedir" cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious