Türkiye'de 700 hasta kemik iliği nakli bekliyor

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Ülkemizde, kemik iliği nakli bekleyen yaklaşık 700 hasta bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, CHP Milletvekili Kemal Demirel'in, 'Organ ve kemik iliği nakli'ne ilişkin soru önergesine verdiği cevaba göre, Türkiye'de organ nakli ve kemik iliği nakli yapmaya uygun ve yetkisi olan 36 hastane bulunurken, yurt dışında bulunan iliğin naklini yapmaya yetkisi ve gerekli alt yapısı olan 7 adet erişkin ve bir adette pediatrik kemik iliği nakli merkezi bulunuyor.

Bakan Akdağ'ın yaptığı açıklamaya göre, ülkemizde kemik iliği nakli bekleyen yaklaşık 700 hasta bulunuyor. Bu hastaların bir kısmı için uygun kemik iliği bulmak çalışmaları devam ederken, bir kısmı için ise uygun donör bulunmuş ve hastalayara nakil sürecinde. Kemik iliği nakli yapılan hastaların bakımı ise, kemik iliği nakil merkezlerinde steril hasta odalarında yapılıyor. Bu odaların çoğu aynı zamanda yoğun bakım odasına dönüştürülerecek yapıda tutuluyor. Hastalar taburcu olduktan sonra da merkezler tarafından rutin kontrolleri yapılıyor.

Bakan Akdağ, hasalar için uygun kan ürünlerinin temini konusunda ise şu bilgileri verdi: "Bu hastkalar için kullanılan İmmunglobulinler ülkemizde imal edilmemektedir. Bu ürünler ithal ürünler olup, seri boyutunda ithalatı devam etmektedir. İthalat izni alan ürünlerin dağıtıım Türkiey genelinde Eczacılar Odaları kanalı ile yapılmaktadır. Bakanlığımızca basımı yapılan ve immuğnlobulinlerin yazılması iin gerekli olan mor reçeteleri il sağlık müdürlüklerien gönderilmektedir. Müdürlüklerce uzman hekim bulunan sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılmaktadır. İmmunglobulinler reçete bazında bağllı bulunulan ilin Eczacı Odası tarafından temin edilmektedir. İthalat izni verilen ürürlerin ilgili firma tarafından fiili ithalatı gerçekleştirilen miktarları Bakanlığımıza rutin olarak bildirilmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious