Türkiye'de bin 922 AIDS'li hasta bulunuyor

Türkiye'de bin 922 AIDS'li hasta bulunuyor.10551
  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Türkiye'de, 72 ilde bin 323 erkek, 599 kadin olmak üzere toplam bin 922 AIDS'li hasta bulundugu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açiklamaya göre, dünya genelinde 2004 yilinda 3 milyon kisinin AIDS'ten öldügü ve 4 milyon 900 bin kisinin de AIDS'e yakalandigi belirtilerek, 2005 yilinda ise bu rakamin 100 milyon kisiye ulasacagi tahmin ediliyor.

Türkiye'de, 72 ilde bin 323 erkek, 599 kadin olmak üzere toplam bin 922 AIDS'li hasta bulunuyor. Enfekte olanlarin yüzde 52'sinin hastaligi korunmasiz cinsel iliski yoluyla, özellikle de heteroseksüel iliskiden kaptigi belirlendi. Virüsü, enfektelerin yüzde 8'inin homo/biseksüel cinsel Iliski, yüzde 6'sinin uyusturucu, yüzde 2.1'inin ise kan nakli yoluyla aldigi tespit edildi. Türkiye'de AIDS'lilerin yüzde 69'unu erkekler olustururken, hastalik kadinlar arasinda da artis gösteriyor. Enfeksiyondan en fazla etkilenen nüfus 25-39 yas grubundayken, vakalar metropollerle turistik illerde daha fazla görülüyor.

Dünya genelinde AIDS'in hizla yayildigini belirten Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, turizm kenti olan Antalya'nin sürekli göç alan bir il olmasi nedeni ile insanlarin daha dikkatli olmasi gerektigini söyledi. Yüksel, "AIDS ile mücadele çalismalarinin Antalya'da etkin bir sekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Çünkü dünya genelinde AIDS'in artan bir tempo ile yayildigini ve bu neden ile AIDS ile mücadelede egitimin çok önemli oldugu açikça görülmektedir. Antalya'da ilgili kurumlar ve sivil toplum kuruluslarinin bu konuda yapacaklari tüm çalismalara Antalya valiligi olarak her türlü destek verilecektir." dedi.

HIV ile enfekte kisi ve AIDS bulgulari gelismis kisi arasinda önemli bir fark oldugu belirtilen açiklamada, HIV pozitif kiside henüz hastalik belirtilerinin ortaya çikmadigi, bunun yaninda hastalik etkenini tasiyip bulastirdiklari, ayni zamanda saglikli görünmeye devam ettikleri belirtildi.

1 Aralik 2004 tarihinde dünya AIDS günü kapsaminda Saglik Müdürlügü Deri ve Tenasül Hastaliklari Dispanseri bünyesinde Antalya'da AIDS Danisma Merkezi kuruldugunu belirten Il Saglik Müdürü Uzm. Dr. Ibrahim Gök, il genelinde Kasim 2005 tarihi itibari ile 28 erkek, 14 kadin olmak üzere toplam 42 HIV tasiyan kisi oldugunu söyledi. 28 erkekten 19'u tasiyici, 9'u vaka, 14 kadindan 11 tasiyici 3'ü vaka.

AIDS'in aileleri ve toplumu parçalamasina izin vermemesi için bazi mesajlar veren Gök, "Çocuklari ve gençleri hayatin bir gerçegi olan cinsellik konusunda aydinlatmali, korunma yollari anlatilmali. Herkes kendi sagligini korumasi bilincini gelistirmeli. Tek esliligi ve sadakati önemsemeli." diyerek uyarida bulundu.

AIDS Kazanilmis Immüm Yetmezlik sözcüklerinin bas harflerinden olusan Ingilizce bir kisaltma. Insan Immüm Yetmezlik Virüsü (HIV) ile olusuyor. Virüs kisinin bagisiklik sistemini bozarak, normalde dirençli olunan bir çok hastaliga karsi savunmasiz birakiyor. HIV ile enfekte kisilerin hepsinde ayni bulgular görülmeyecegi gibi virüsü aldiktan sonra ne kadar süre içinde AIDS klinik bulgularinin ortaya çikacagi da kisiden kisiye degisiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious