Türkiye'de Bingöl ve Çankırı'da diş laboratuvarı yok!

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na kayıtlı bin 665 diş ve protez atölyesi bulunurken, bunlar arasında yine resmi kayıtlara göre Bingöl ve Çankırı'da hiç diş ve protez laboratuvarı yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Diş ve Protez Çalışanları Teknisyenleri Platformu'nun Adana Hekimevi'nde yaptığı toplantıda 5 bin 127 diş teknisyeninin 18 bin 706 kayıtlı diş hekimine hizmet verdiği belirtildi. Platformun genel başkanı İhsan Tomruk, kamuoyunun aksine diş teknisyenlerinin, diş hekimlerinin mesleğini elinden alacağı yönündeki söylentilerin asılsız olduğunu ifade ederek, rakamların bir delil niteliği şeklinde gösterilebileceğini söyledi.

Türk Diş Protez Teknisyenleri Çalışma Platformu'nun düzenlediği diş teknisyenlerinin sorunları konulu toplantıda konuşan platformun Genel Başkanı İhsan Tomruk, Türkiye'de diş teknisyenlerinin sorunlarının giderilebilmesi adına bu toplantıları düzenlediklerini anlatarak, ilk defa 2000 yılında Sağlık Bakanlığı'ndan verilen yönetmeliğin değişmesi için kanun teklifinin hazırlandığını hatırlattı.

Türkiye'de şifai 3 bin 750 laboratuvarın olduğunu ancak, bakanlık resmi kayıtlarına göre bu rakamın bin 665'inin bulunduğunu kaydeden Tomruk, şöyle devam etti: "Türkiye'de belgesi bulunmayan laboratuvarlar tespit ettik. Tespit ettiklerimiz arasında Bingöl ve Çankırı'da ne yazık ki halen diş ve protez adına bir laboratuvarımız bile yok. Bunun yanında Şırnak, Bayburt ve Ardahan'da ise sadece 1 laboratuvar var. Yaşları 16-20 arasında değişen halen 3 bin 190 kişi belgesini almak isteyen kalfa var. Türkiye'de hem kalfalık belgesi ve hem de teknisyen olmak üzere belgesi bulunan toplam 5 bin 127 kişi var. Bunun yanında resmi kayıtlara göre 18 bin 706 kayıtlı diş hekimliği yapan kayıtlı üye bulunuyor. Yani 5 bin kişi 18 bin kişiye hizmet veriyor."

Bu şekilde gidildiği taktirde belgesi bulunan teknisyen ve kalfaların işyerlerini kapama noktasına geleceğini dile getiren Tomruk, fiyatlardaki rekabet ortamından dolayı batma noktasına geldiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious