'Türkiye'de bir kriz gözükmüyor'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel, Türkiye'de bir krizin gözükmediğini, ancak enerji fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantının ilk konuşmacısı olan yönetim danışmanı Güven Borça, Türkiye'de sürekli bir korku üretildiğini söyledi. 2. dünya savaşı sırasında komünizmle, 12 Eylül'den sonra PKK ile şimdi de bölücülük ve irtica ile halkın korkutulmaya çalışıldığını belirten Borça, "Türkiye'de korkulacak tek şey fakirliktir. Bundan başka hiçbir tehdit yok" dedi.

Borça, dünyada rekabet için mutlaka marka olunması gerektiğini bunun için de ince ve uzun bir yol gerektiğini savundu. Marka olabilmek için çok akıllı analizler yapılmasını öneren Borça, dünyada rekabet edebilmek için rakipleri iyi incelemek gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası eski başkanı Gazi Erçel de, Türkiye'de seçimlerin her 5 yılda bir yapılacağı için 2012'de ikinci bir genel seçimin yapılacağını söyledi. Erçel, bu tarihe kadar Türkiye ile AB müzakerelerinin ne olacağının bilinmediğini kaydetti. Erçel, Türkiye'de siyasi belirsizlik, AB müzakereleri, terör, cari açık, büyümenin gerilemesi, yapısal reformların yapılmaması, yolsuzlukların artması gibi nedenlerin Türk ekonomisinin üzerindeki riskler olduğunu kaydetti.

TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Aklin ise enerji ücretlerinin çok yüksek olduğunu ve rekabet gücünü azalttığını söyledi. Alkin, enerji deyince hemen elektrik enerjisi akla geldiğini belirterek, şöyle dedi: "Oysa sanayinin kullandığı fooul oil fiyatlarının yüzde 50.9, motorin de yüzde 65, benzin de yüzde 78.9, LPG'nin yüzde 58,9'u vergi. Bu vergi oranlarının aşağı çekilmesini istiyoruz. Yine dünyanın hiç biryerinde görülmeyecek şekilde asgari ücret dolar bazında yüzde 93, YTL bazında ise yüzde 60'a yakın artış yapıldı. Bunlar bizim maliyetimizi yükseltiyor rekabet gücümüzü azaltıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious