Türkiye'de çalışanlar bugün 14:00'de iş bırakacak

Türkiye'de çalışanlar bugün 14:00'de iş bırakacak.15823
  • Giriş : 01.04.2008 / 11:43:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 11:50:49

Emek-Platformu’na bağlı sendikalar, ‘Bu 1 Nisan’da şaka yapmıyoruz’ sloganı ile 14.00’te iş bırakacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emek-Platformu’na bağlı DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği ‘Bu 1 Nisan’da şaka yapmıyoruz’ sloganı ile tüm Türkiye’de bugün 14.00’te iş bırakacak. Eylemler İstanbul trafiğini hayli etkileyecek.

Emek-Platformu üyelerinin Kadıköy Meydanı ve Piyalepaşa Bulvarı’nda basın açıklaması yapması, trafiği kilitleyecek. Saat 12.30’da eşzamanlı olarak Kadıköy İskele Meydanı ve Piyalepaşa’daki AKP İl Genel Merkezi önünde yapılacak basın açıklamaları sırasında Piyalepaşa’ya çıkan Darülaceze Caddesi, Çağlayan Kavşağı ve E-5 otoyolunun Çağlayan kesimi ile Sıracevizler Caddesi, Kasımpaşa Yolu, Baruthane Caddesi ile Kurtuluş Caddesi etkilenecek. Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak eylemde ise Kadıköy’e çıkan Rıhtım Caddesi, Orgeneral Şahip Güler Caddesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Albay Faik Sözdener Caddesi ve Tuğlacı Emin Bey Caddesi etkilenecek.

EYLEME KATILIM ARTIYOR

Eyleme destek veren sendika sayısı da artıyor. Çoğunluğunu Türk-İş'e bağlı sendikaların oluşturduğu Ankara Şubeler Platformu, Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) da bugün yapılacak eylemlere katılma kararı aldı.

Ankara Şubeler Platformu, Petrol-İş Ankara Şubesi'nde, yasa tasarısına karşı yapılacak eylemlere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Platform Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen, "Emek Platformu'ndaki ayrışmadan sonra bazı meslek örgütleri, konfederasyonlar mücadele ve eylem kararı aldı. Ankara Şubeler Platformu olarak biz de bu eylemlerin arkasında olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi.

GAZETECİLER OTURACAK

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şube Başkanı Turgut Dedeoğlu da, yasa tasarısının birçok meslekte olduğu gibi gazetecilerin de fiili hizmet zammını ortadan kaldırdığını hatırlattı.

TGS olarak yarın saat 10.00'dan itibaren Abdi İpekçi Parkı'nda İstanbul, İzmir ve Adana'dan gelen gazetecilerle birlikte oturma eylemi yapacaklarını söyleyen Dedeoğlu, TBMM'deki görüşmelerin saat 20.00'ye kadar devam edeceğini, oturma eyleminin de o saate kadar süreceğini bildirdi.

TÜM-TİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz ise mutabakat adı verilen her şeyin aslında emekçiler için birer kayıp olduğunu, emekçiler için mücadeleyi yükseltmekten başka çare kalmadığını savundu.

Yılmaz, tutuklu bulunan TÜM-TİS Ankara Şube yöneticilerinin 130 gün geçmesine rağmen hala yargılanmadıklarını da hatırlatarak, bunun emekçilerin direncini kırmak için yapıldığını ileri sürdü.

SES DE İŞ BIRAKACAK

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, yasa tasarısının geri çekilmesi için KESK, DİSK, Türk Tabipleri Birliği (TTB), SES ve Türk Diş Hekimleri Birliği'nin (TDB) öncülüğünde, "hastanelerde görev yapan sağlık personelinin, bugün öğleden sonra iş bırakarak TBMM'ye yürüyeceklerini" söyledi.

EMEKLİLERE ÇAĞRI


Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada, "Tasarının, Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve IMF'nin istekleri doğrultusunda yasalaşması halinde emeklilerin ekonomik, sosyal ve sağlık yönlerinden büyük çöküntüye uğrayacağı" savunuldu.

Açıklamada, "Yüzde 80'i açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren emekliler, ömürlerinin geri kalanını sefalet içinde geçireceklerdir. Sosyal devlet ortadan kalkacak, parası olanın yaşamaya hakkı olduğu tüccar devlet anlayışı hakim olacaktır. Tüm emeklileri, 5510 sayılı 'sefalet yasası'nın TBMM'den geçmemesi için demokratik haklarını kullanmaya çağırıyoruz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious