'Türkiye'de ciddi bir arı ölümü yoktur'

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Hatay haricinde Türkiye'de lokal, ciddi bir arı ölümü olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sarıoğlu, ''Son 20 gündür özellikle bu konuda koparılan yaygaranın sebebi küresel entrika, küresel soygundur. Biz de bunu kabul etmiyoruz'' dedi.

Sarıoğlu, Sivas Tarım İl Müdürlüğü'nde toplanan, Sivas Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, birliklerinin sadece sektörüyle ilgilenen, bir yerlere hizmet eden ya da emir alan bir sivil toplum örgütü olmadığını söyledi.

Konuşmasında, Türkiye'de arı ölümleri yaşandığı iddialarına değinen Mustafa Sarıoğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye Arıcılar Birliği ve Tarım Bakanlığı, 2006 yılının şubat ayının ortalarından itibaren Hacettepe Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve değişik üniversitelerin katılımıyla ve bakanlığımızın görevlendirmiş olduğu 12 akademisyenle 57 ilde arı hastalıkları ve flora yapısıyla ilgili çalışma yaptı. Evet, Hatay ilimizde yaklaşık yüzde 60-70'lere varan bir koloni kaybı, ülke geneline Hatay'ı koyduğunuzda ülke ortalaması da yüzde 17-18 civarındadır. Yani Hatay hariç Türkiye'de lokal ciddi bir arı ölümü yoktur. Hatay'daki kayıpların başlıca tespit ettiğimiz sebepleri, yeterli sperm sayısına ulaşmamış kalitesiz ana arılar, beslenme ve bakımdaki bilinçsiz hareketler, balın hepsini ben alayım arıya bir şey kalmasın zihniyetinin ürünüdür. Fakat o konuyla ilgili gerek bakanlık, gerekse bölge milletvekilleri gerekli çalışmaları yapmış ve bazı sözler verilmiştir. Onlar da çözülecektir.''

-AMERİKA'DAKİ ARI ÖLÜMLERİNİN SEBEBİ-

Amerika, İspanya ve Arjantin'deki arı ölümlerinin doğru olduğunu, ancak Hırvatistan ile Yunanistan'da arı ölümü yaşanmadığını savunan Sarıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Neden Amerika ve bahsettiğim ülkelerde var? Sebebi açık. Avusturya'dan bilimsel sunum için gelen bir arı ve bitki genetikçisinin 3 yıl sürecinde yaptığı araştırmalar neticesine göre, bu yerlerdeki ölümlerin sebebi genetik organizmalarla ya da hibrit tohumlarla üretim yapılan yerlerde polinasyon için kullanılan kolonilerin kaybıdır. O tohumu, o genetik organizmayı sen icat ettin. Bedelini de şimdi ödüyor. Peki Türkiye'yi niye bu kadar karıştırıyorsun? Basında, 'yurt dışından bilim adamları gelecek, Türkiye'de araştırmalar yapacak' deniyor. Türk bilim adamlarının suyu çıkmadı arkadaşlar. Önce Amerika'da, sonra İspanya'da, sonra Arjantin'de bu araştırmalar yapılsın, ondan sonra bilgi, birikim ve deneyimiyle kendisini dünya arenasında ispatlamış Türk akademisyenler başkanlığında biz, Türkiye'de de bu araştırma ve çalışmaların yapılmasının karşısında değiliz.''

Coğrafi yapısı nedeniyle Türkiye'nin üzerinde küresel oyun kurucu ve küresel güçlerin her zaman planları olduğunu ifade eden Sarıoğlu, şöyle devam etti:

''İşte o planların karşısında biz Ortadoğu Arıcılar Birliği'ni kurduk. Bir sivil toplum örgütü olarak bizim de Ortadoğu Projemiz var dedik. Bu beyefendiler, önce ülkenin finans kaynaklarını, arkasından zincir mağazalarını, arkasından tarımı yok etme planlarını ortaya koydular. Tarımın bel kemiği olan arıcılığı yok ederseniz hedefe ulaşırsınız. Yoksa böyle bir hedefe ulaşma gibi bir şansınız yok.''

-''KÜRESEL ENTRİKA, KÜRESEL SOYGUN''-

Küresel ısınmanın küresel entrika ve küresel soygundan başka bir şey olmadığını öne süren Sarıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Çünkü 1 ay önce, 'en fazla etkilenecek ülke Türkiye' dediler. Biliyorsunuz yurt dışında bir toplantı yapıldı, bilimsel rapor açıklandı, 'en az etkilenecek ülke Türkiye' dediler. İkincisi, dünyada en gelişmiş bilgisayarın işlem yapma kapasitesi 16 milyar civarında. Bal arısının 20 milyarın üzerinde. Bal arısı demek, yaradan demek. Bal arısı farklı. Öyle 1-2-3 derece sıcaklığa adaptasyon sağlamaması gibi bir şey söz konusu değil. Bunu demekle, küresel tehlike yok mudur? Vardır. Onun da gereğini yapsınlar. Çevre bilincini temin etsinler, okullarda eğitim verilsin. Birlik olarak bizim üzerimize ne düşüyorsa biz yapmaya hazırız. Ama son 20 gündür, özellikle bu konuda koparılan yaygaranın sebebi net bir ifadeyle söylüyorum, küresel entrika, küresel soygundur. Biz de bunu kabul etmiyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious