'Türkiye'de deli dana yok'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, deli dana riskli herhangi bir kan yada kan ürününün Türkiye'ye girişinin olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yöndeki haberlerin 27 Eylül 2004 tarihinde da ortaya atıldığı hatırlatılan açıklamada "Bu bilginin doğru olmadığı bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada belirtilmişti" denildi.

Bugün bir İngiliz gazetesi tarafından aynı haberin takrar yayınlandığının kaydedildiği açıklamada, "2004 tarihinde yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz gibi deli dana hastalığı bulunduğu iddia edilen kan ve kan ürünlerinin seri numaraları o tarihen itibaren takibimiz altındadır. Deli dana riskli herhangi bir kan ve kan ürününün Türkiye'ye girişi olmamıştır. Ayrıca deli dana hastalığı ülkemizde şuana kadar görülmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar dile getirildi: "Bakanlığımızca kan ürünlerinde her ürün seri bazında HBsAg, Anti HCV, Anti HIV 1-2, Sterilite, Toksisite, Pirojenite yönünden incelenmekte olup ürünün üretildiği plazma havuzları ise HCV RNA yönünden Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Viroloji ve Biyolojik Kontrol laboratuarları tarafından analize edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Ayrıca Bakanlığımız tüm hastaların kan ve kan ürünleri kullanım kayıtlarını titizlikle tutmakta, insan sağlığına verdiğimiz önem doğrultusunda da bu hastalıkla ilgili gelişmeler dikkatle izlenmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious