Türkiye'de demokratlığın ölçütü nedir?

Türkiye'de demokratlığın ölçütü nedir?.7533
  • Giriş : 21.06.2009 / 22:20:00

Çünkü bu sorunun yanıtından alacağımız çok ama çok önemli bir ders var. Erdoğan Aktaş'ın yazısı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sizlere çok ama çok önemli bir soru soracağım. “Türkiye'de demokrat olmanın ölçütü nedir?” Şu tartışma ve toz bulutu ortamında inanıyorum ki sorulması ve üzerinde en çok konuşulması gereken soru da bu. Çünkü bu sorunun yanıtından alacağımız çok ama çok önemli bir ders var. “Türkiye'de demokrat olmanın ölçütü nedir?”

Öyle uzun uzadıya tarihsel, politik ve ideolojik tartışmalara da girmeden ve yine hiç uzatmadan sorumun da yanıtını vereyim: “Her zaman, her olayda ve zamanında demokrasiden yana tavır takınabilmek.” Aslında bu kadar basit ve net. Zamanında ve cesaretle demokrasiden yana tavır takınabilmektir demokratlığın ölçütü.

Son zamanların tartışma konusu, “İrtica ile mücadele planı” şeklinde adlandırılan, ancak benim “Demokrasiye darbe planı” adını verdiğim iddialar çerçevesinde olup bitenler, “Türkiye'de demokratların turnusol kağıdı” oluverdi bir anda.

Bu konuyla ilgili doğrular ve yanlışlar ortaya çıkacaktır elbet. Bu zaman alabilir. Fakat hiç evelemeden gevelemeden demokrasiden yana tavır takınmayı da engellemez.

Ortada türlü iddialar var. Tartışma öylesine toz bulutu kaldırdı ki, bazı doğruları ve yanlışları görebilmek için zamana ihtiyaç olabilir. Olsun. Fakat, demokrat tavır takınabilmek için toz bulutunun dağılmasına gerek yok.

Bakın aradan ne kadar zaman geçti, Türkiye'nin altını üstüne getirmeyi planlayanlara karşı hala gerçekçi, net ve demokrat tavır takınamayan kişiler var. Öyle ki, her şeye rağmen azımsanamayacak bir kitle, hala “Belge sahtemi değil mi? İmza kime ait? Acaba bu birilerinin başka türlü bir komplosu mu?” sorularıyla boğuşuyor.

Belgenin sahteliği ve gerçekliği tabi ki araştırılacak. Ancak sonuç ne olursa olsun, birilerini demokrasimizi hedef aldığı çok net. Üstelik tartışmayı sadece bu yönüyle yürütenler, demokrasi düşmanlarının ekmeğine yağ sürdüklerinin farkında değiller.

Oysa böylesi bir olayda, hemen ve hiç vakit geçirmeden, yapılan planın demokrasiye nasıl bir darbe vuracağını, Türkiye'ye nasıl zarar vereceğini teslim etmek gerekir. Fakat nedense birçok kişi, başka mecralarda dolaşıyor.

Bazıları nedense hala top çeviriyor.

Demokrasi karşıtı bir takım oluşumlara, aradan yıllar geçtikten sonra doğru tavrı koyabilmenin adı, olsa olsa, özeleştiri olur, demokratlık değil. Tabi ki özeleştiri de hiç küçümsenmeyecek bir tavırdır, ama yerinde ve zamanında ortaya konmadığı için, zaman aşımı demokratlığı gölgede bırakmış olur.

Tekrar bugüne dönelim.

Belge sahte mi değil mi? Kesin yanıt için bugün itibariyle sadece 'güçlü' tahmin yürütülebilir. Ancak önemli olan demokrasiye darbe indirme olasılığına, vakit geçirmeden karşı çıkmaktır.

Çünkü maalesef kısa demokrasi tarihimiz bu tip oluşum ve olayları çok gördü ve Türkiye'nin önü bu olaylarla kesildi.

Bu yüzden son olayda da böylesi oluşumlara karşı gür bir ses çıkarmayana ne denir? Eveleyip geveleyene ne kadar güvenilir? Çünkü tartışma konusu bir yere kadar belgelerdir. Ancak tartışmanın tamamında özne Türk demokrasisidir. Ve yanında durulması gereken tek şey de demokrasidir.

İşte son zamanlarda yaşadığımız olayda da, kısa demokrasi tarihimizde de, demokrat olabilmenin cesaretini ortaya koyanlar, tartışmaları zamana bırakmamıştır.

Çünkü yerinde ve zamanında tavır koyabilmek, demokrat olabilmenin aynı zamanda turnusol kağıdıdır.

Üstelik bu öylesine bir turnusol kağıdıdır ki, gerçekten demokrat aydını, gazeteciyi, entellektüeli, vatandaşı anında ortaya çıkarır.

Demokrasiye darbe planı gibi gerçekten can sıkıcı bir tartışmanın gündeme gelmesi, en azından demokrat olanla olmayan arasındaki çizgiyi netleştirmesi açısından faydalıdır da.

HABETÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*