Türkiye’de derin devlet halkıyla uğraşıyor

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Türkiye dışında dünyanın hiçbir yerinde derin devlet örgütlenmelerinin kendi ülkesinin vatandaşı ile uğraşmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orakoğlu, bugünlerde ortaya çıkan “Atabeyler Gerilla Grubu” gibi çok sayıda çete oluşumunun hiçbir kurumla irtibatlandırılmadan ele alınması gerektiğini öne sürerken, Danıştay’a yönelik saldırının soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Keleş’in de ancak askerî savcılarla işbirliği yaparak bu tür illegal oluşumları gün yüzüne çıkarabileceğini savundu. Gazeteci Ali Bayramoğlu’nun daha önce yazdığı bir yazıyı örnek gösteren Orakoğlu, bu oluşumların nasıl bir yapı teşkil ettiğini şu sözlerle ifade etti:

“Bayramoğlu’nun bir süre önce yayınlanan bir yazısı vardı. Yazıda Genelkurmay Başkanlığı’nın dışında, Genelkurmay’dan farklı düşünen askerî şahısların ‘vatan millet elden gidiyor’ diye çeteleşme faaliyetleri içerisine girdiği belirtiliyor. Yine aynı yazıda bunların önce birbirinden kopuk tarzda ortaya çıktığını; fakat daha sonra da bunlar arasında bilgi alışverişi, birtakım finans ve teknik yardımlar gibi irtibatlar sağlandığını iddia etmişti. Bence doğru tespitler bunlar.” Türkiye’de hiçbir hükümetin kendi kendine düşmediğini vurgulayan Orakoğlu, “Hükümetler 4 seneyi tamamlamadan gidiyor. Ülkede terör ve ekonomik sıkıntı yaratılıyor. Şimdi aynı oyunların oynandığını görüyoruz.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious