Türkiye'de dini irtica yok!

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'de dini bir irticanın olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partisinin Erzurum İl Teşkilatı tarafından Palandöken Dağı'ndaki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'nde verilen iftar yemeğine katılan SP Genel Başkanı Kutan, basın mensuplarının soruları üzerine Türkiye'de dini bir irtica tehlikesinin bulunmadığını ifade etti. Ülkede irtica tehlikesinin bulunmadığını gençlik yıllarında yaşadığı hatıraları anlatarak dile getiren Kutan, bazı sivil toplum örgütleri ile medyanın özel gayret göstererek irtica tehlikesi varmış gibi göstermeye çalıştığını vurguladı. Kendisinin 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okurken başkanı olduğu Talebe Birliği'nin bazı kesimler tarafından Menderes hükümetinin yıpratılması amacıyla kullanılmak istendiğine dikkat çeken Kutan, "1950 yılında Demokrat Parti iktidarı kazandı. 1952'de İTÜ'de Talebi Birliği Başkanıydım. O zaman bir irtica kampanyası başladı. Bu hükümet (Menderes) geldi irtica hortluyor diye gerekçe gösterildi. Malum DP dönemine kadar ezan Türkçe okunuyordu. Milletin arzusuna uygun olarak DP Kur'an diline göre ezan okunmasına karar verdi. Ve o arada bazı medya ve sivil toplum örgütleri talebe birliklerine baskı yapmaya başladı. Talebe birlikleri de bildiri yayınlayıp direnme başlattı." diye konuştu.

Türkiye'de irticanın olup olmadığının anlaşılması için kelimenin kullanılış anlamına bakmanın gerektiğini kaydeden Kutan, "Bir defa Türkiye'de irtica var mı yok mu tarifine göre var da yok da diyebilirim. Arapça, 'geriye dönüş, güzelden, haklıdan ayrılma' şeklinde tarifse böyle olduğuna inanıyoruz. Dini irticadan bahsetmek fevkalede yanlıştır. Türkiye'nin şu anda elde ettiği güzellikler var. Yeterli olmamakla beraber insan hakları, özgürlükler var, birileri çıkar bunları geriye götürecek baskılar yaparsa bunun adı da irticadır. Ben, dini irtica olduğuna inanmıyorum. Türkiye'yi geri götürmek isteyen çaba gösteren bazı medya kuruluşlarını özel gayret içinde olduğunu düşünüyorum. İrtica iddiasında bulunanların hepsi istisnasız Arapça kelimeleri mutlaka dilimizden atma gayreti içinde. Bunun yerine öztürkçe kelimeler kullanıyorlar. Niye irtica gibi en koyu kelimeyi değiştirme gayreti içinde değiller? İrticanın tarifi yapılmamış, birini suçlamak için en rahat söylenecek bir şey. Türkiye'de irtica olduğuna inanmıyorum." şeklinde konuştu.


"TÜRKİYE LÜBNAN'A ASKER GÖNDERMEMELİ"


Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Barış Gücü çatısı altında Lübnan'a asker göndermesine karşı olduklarını da anlatan Recai Kutan, Lübnan'a gönderilecek askerlerin İsrail'e yarayacağını iddia etti. Kendi ölçülerine göre Türk askerinin Lübnan'a gönderilmesini istemediklerini belirten Kutan, "Bu işte adaletin zerresi bile yok. Dolayısıyla atılan adımlar, İsrail'e yardım istikametindedir. Türk askerinin gitmesi bizim ölçülerimize göre fevkalade yanlıştır." dedi.


"PARTİMİZE YARDIM YAPTIK "


SP yöneticileri aleyhinde açılan partiye usulsuz yardım ve bağışta bulunma davasıyla ilgili olarak açıklamada da bulunan Kutan, hazineden yardım alamadıkları için, partinin giderlerini karşılamak amacıyla aralarında şahsının ve bazı eski milletvekillerinin de bulunduğu kişilerin bağışta bulunduğunu ve bunun da doğal bir şey olduğunu kaydetti.

SP lideri Kutan, aleyhlerinde açılan davanın önyargıdan, ya da psikolojik baskıdan uzak sadece yasaların gereğinin yapıldığına dikkat çekerek, "Partiye paya vermişiz diye diye bizden hesap soruluyor. Bu tamemen yasalara yüzde yüz uyalım anlayışı içinde harekettir." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious