Türkiye'de dört kentte Çin malı üretim üssü kurulacak

  • Giriş : 05.09.2007 / 08:58:00

Türkiye, Çin ile ekonomik ilişkilerinde köklü bir strateji değişikliğine gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk sanayicisinin rekabet ve kalite açısından her fırsatta eleştirdiği Çin malı ürünler, artık Türkiye’de üretilecek.

Çin’in; İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin olmak üzere dört kentte "yatırım üssü" kurmaya karar verdiği öğrenildi. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) yetkilileri, bu kararın Çin’de resmen duyurulduğunu bildirdi. Edinilen bilgiye göre, Çin Türkiye’de öncelikle üç kentte yatırım bölgesi kurmayı planladı. Çin’in bir devlet şirketi olan Çok Uluslu Şirketler topluluğu yetkilileri, bu amaçla geçtiğimiz yaz Türkiye’ye iki kez geldi. Daha sonra Mersin’i de gündemine alan Çin heyetini, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ikna etti.

SEÇİM BÖLGESİNDE İKNA ETTİ: Çin heyetinin 22 Temmuz seçimlerinin hemen öncesine rastlayan ziyaretinde Bakan Tüzmen Çinli konuklarla seçim bölgesi olan Mersin’de yakından ilgilendi. Mersin Limanı sayesinde, buraya yapılacak bir yatırımın Ortadoğu’ya açılma olanağı sağlayacağını anlatan Tüzmen, Mersin’i "Türkiye’de yatırım üssü kurulacak dördüncü şehir olarak" listeye ekletti. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bu cuma CEBIT fuarına katılmak üzere Çin’e gidecek. Bakan Tüzmen’in buradaki resmi görüşmelerinde, Türkiye’de kurulacak dört üretim üssüyle ilgili kararın kararın ayrıntılarının belli olacağı öğrenildi.

İHRACAT ARTIYOR: Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) verilerine göre, Türkiye 2005’de Çin’den 6.8 milyar dolarlık ithalat yaptı. Bu rakam 2006’da 9.6 milyar dolara yükseldi. Diğer yandan, dış ticaret dengesizliği büyük olmasına karşın, Türkiye’nin de Çin’e ihracatı artıyor. Çin’e 2005’de 550 milyon dolarlık mal satan Türkiye, bu rakamı 2006’da 693 milyon dolara yükseltti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious