'Türkiye'de ekonomik kriz geri kaldı'

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye'de ekonomi alanında yaşanan olumlu gelişmeleri tam sayfa aktardığı haberinde, neredeyse borçlarını ödeyemez bir halde olan Türkiye'de artık ekonomik krizin çok gerilerde kaldığına kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin Türkiye muhabiri Vincent Bolant imzalı haberde Güney Doğu Bölgesi'nde ekonomik alanda gözle görülür bir canlanmanın yaşandığı belirtildi. Bu canlanmanın Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep gibi şehirlerde baş gösterdiğine işaret eden haberde, "Türkiye'yi neredeyse borçlarını ödeyemez hale getiren ekonomik çöküşün beş yıl ardından, ülke girişimci ruhuyla tekrar doğruluyor. Özellikle de Gaziantep gibi bölgesel merkezlerde." deniliyor.

Uzmanların görüşlerini de aktaran FT uzmanların, "Ekonomist ve sanayicilere göre, buradaki binlerce üretici, Türk ekonomisinin sağlığı ile kırsal ve kentsel alanlar arasındaki gelir uçurumunun kapatılması açısından hayati önemde." görüşlerini nakletti.

Son yıllarda hızla artan ihraacatın ülkenin milli gelirinin yüzde 30'unu oluşturduğuna dikkat çeken FT, bu oranla Türkiye'nin Fransa'yı geride bıraktığını ayrıca son üç yılda yüzde 32 genişleyen Türk ekonomisinin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına girdiğini hatırlattı. Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ekonomik kalkınmanın merkezi olan Gaziantep'te ki sanayicilerle ropörtaj yapan FT muhabiri Gaziantepli sanayicilerin görüşlerini şu şekilde aktarıyor. "Herşeyden önce IMF'nin varlığı devam ediyor. 2008'de sona erecek anlaşma, Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde altı buçuğu oranında faiz dışı fazla, ayrıca geniş bir yelpazede yapısal ve sosyal reformlar öngörüyor. İkincisi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılma arzusu. 10 yıl sürecek müzakere sürecinde, birçok alanda reform yapılacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious