Türkiye'de en fazla göç veren şehir hangisi?

Türkiye'de en fazla göç veren şehir hangisi?.19510
  • Giriş : 11.07.2008 / 23:15:00
  • Güncelleme : 11.07.2008 / 23:15:23

Devlet planlama Teşkilatı’nın son araştırmasına göre ülkemizde kişi sayısına göre en çok göç veren il belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Moral FM’de Basında Bugün programına konuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, halk arasında bilinenin aksine Türkiye’de en çok göç veren şehrin İstanbul olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Balcıoğlu 1999 depremi sonrasında güvenli yerlere göç etme anlayışının oluşmasında İstanbul’da olası bir deprem riskinin etken olduğunu söyleyerek “Bunun yanında Anadolu’daki iller son yıllardaki ekonomik ve sosyal gelişmeler sayesinde artık cazibe merkezi haline geldi. Büyük şehirlerde deprem korkusuyla yaşayan, kalabalıklar arasında yalnızlık çekmekten bıkan ve ekonomik olarak sıkıntı çeken halkımız çareyi memleketlerine dönmekte buldular” diye konuştu.

Özellikle büyük şehirlerdeki belediyelerinin memleketlerine dönmek isteyen vatandaşların ulaşım masraflarını ücret almadan karşılamalarının çok güzel bir uygulama olduğunu söyleyen Prof. Dr. Balcıoğlu “ Bunun yanı sıra devleti yönetenlerin geri kalmış şehirlerdeki sorunları çözmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın genlerinde göç olgusu olduğu için bunu engellemek mümkün değil. Bunun yerine hedefi batı standartları olan Avrupa Birliği yolundaki Türkiye’de gelirleri bölgelere göre adaletli dağıtıp kalkınmamızı gerçekleştirirsek tersine göç daha da artar ve nüfus yoğunlukları eşitlenebilir. Özellikle büyük kentlerde emekli olan vatandaşlarımızın memleketlerine dönüyor olmaları hem kendileri hem de ülkemiz açısından yararlı olacaktır.” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu konuşmasının son bölümünde, Devlet Planlama teşkilatı’nın yaptığı son araştırmaya göre ülkemizde göç edenlerin sayısının 6,7 milyon kişi olduğunu belirterek “ Ülkemizde oran olarak Tunceli’de doğanların yüzde 69’u memleketleri dışında yaşarken, gelişmişlik düzeyi ve ekonomik potansiyeli yüksek Antalya’da bu oran yüzde 8.5’e düşüyor. Bu tip sosyolojik oranların sebepleri göz önünde bulundurarak gerekli tedbirler alınmalı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*