Türkiye'de en iyi on kahvaltı salonu arasında Van da yeraldı

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

"Bak Hele Bak" ünvanıyla meşhur Vanlı Yusuf Konak da Türkiye'de en iyi ve en seçkin on kahvaltı salonu arasında gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gurmeler, yemek kültürü ve yemek kitabı yazarları ile gazetecilerden oluşan juri üyelerinin düzenledikleri "Türkiye'nin en iyi kahvaltı salonları" arasına Van Konak Kahvaltı salonu da girdi.

Türk mutfak kültüründe kahvaltı önemi tartışılamazken, kahvaltı kültürü Van'da bir başka tad veriyor. Sabahın erken saatlerinde kahvaltı yapmak ise adettendir. Van, denilince herkesin aklına ilk gelen kedi, otlu peyniri ve son yıllarda sansasyon oluşturan Van Gölü Canavarıdır. Şehir merkezinde her sokak başında bir kahvaltı salonuna rastlamak mümkün. Sayısız kahvaltı salonları içerisinde "Bak Hele Bak" kahvaltı salonu bir başkadır Van'da. Ünü Van sınırlarını aşmış. Ünü Van'ın aşmış dediysek mutlaka siz bilin ki Yusuf abi mutlaka çok sayıda televizyon programına konuk olmuştur. Bak Hele Bak kahvaltı salonu Van'a gelen ağır misafirlerin konaklandığı mekanların başında gelir.

Konak Kahvaltı salonun işletmecisi, Yusuf Konak'ın kendine has üslubu ile içeri girenlere sorduğu bilmeceler ile anlatığı hikayelerle ortamı komedi alanına çeviriyor.

Kahvaltı salonundan içeri girerken önce doluluk oranı gözünüze çarpar, sonra bir fotoğraf sergisi zannedersiniz. Duvarlar orada kahvaltı yapan ünlülerin resimleri ile dolu. Kahvaltı salonunda otlu peynir eksik olmaz. Sahanda yumurta ile kahvaltıya başladığınız da garson size kahvaltı mönüyü saymaya başlar. Mönüde neler mi var, baldan tutun, süte, kaymağından tutun Van'a has ikinci otlu peyniri murtağaya kadar zengin bir sofra kurulmuştur önünüze. Bir yandan kahvaltınızı yaparken diğer bir yanda Yusuf Konak, "Bak Hele Bak eğitim şart" sözü ile giriş yaparak misafirlerini karşılamasındaki ince esprilerini dinlemeye konulursunuz. Kahvaltınızı nasıl yaptığınızı bilemeden karnınızın yavaş yavaş doyduğunu hissedersiniz.

Vanlıların kendisine sahip çıkmadığını her seferinde yenileyen Yusuf Konak, "Van bana sahip çıkmadığı için birinci olamadım. Eğer Van Kalesi'nde bana yer verseler Dünya'nın en iyi kahvaltısını çıkarırım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious