Türkiye'de engelliler için ilk otel

  • Giriş : 13.06.2007 / 11:52:00

Türkiye Engelliler Merkezi Marmaris'te hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Engellilere yönelik tatil amaçlı Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın en büyük oteli ‘Access Centres Turkey’ (Türkiye Engelliler Merkezi) Marmaris'te hizmete girdi. Yurt içinden ve dışından gelen engellilerle yakınlarına hizmet veren tesisin Genel Müdürü Özkan Karaer, “Otelimiz, tepeden tırnağa yürüme, görme ve otistik engellilerin rahatça tatil yapabileceği şekilde düzenlendi” dedi.


Marmaris'in İçmeler Beldesi'ndeki dağlık ve ormanlık alanın eteğinde bulunan, mülkiyeti Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi'ne ait, 2002 yılında inşa edilen, 4 yıldızlı, 7 katlı, 72 odalı, 200 yatak kapasiteli Park Panorama Otel'in işletmecileri, ‘Access Centres Turkey’ ile ‘Mavi Zincir’ adlı Türk firmaları, Ocak 2007'de yeni bir proje geliştirdi. Girişimciler, oteli, engellilere yönelik Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın ise en büyük tatil amaçlı tesisi haline getirmek için harekete geçti. Otel, tatilci engellilerin hiç bir zorlukla karşılaşmaması amacıyla baştan aşağıya yenilendi.

26 odanın engellilere, 46 odanın ise engelli yakınları ile refakatçilerine ayrıldığı binadaki kapıların ölçüleri standart hale getirildi, eşikler kaldırıldı, gerekli yerlere rampalar inşa edildi. Engelli odalarındaki yatak başlarına ve özel hazırlanmış banyolara basıldığında resepsiyondan oda numarasının göründüğü acil çağrı butonları yerleştirildi. Katlara çıkan 2 asansör, 3'er tekerlekli sandalyeliyi taşıyacak hale getirildi. Genel alanlardaki tuvaletler de engellilerin kullanabileceği şekilde dizayn edildi. Zihinsel özürlüler için beyinde uyarı yaratılmasını sağlayan stimülasyon odası eklendi. Otelin bahçesindeki yarı olimpik havuzun kenarına engellilerin girmesini kolaylaştırmak amacıyla ‘havuz asansörü’ monte edildi.

Bina üzerindeki çalışmalar bittikten sonra otele gelecek tatilci engellilerin ulaşımı da düşünüldü. Dalaman Havalimanı'ndan transferi sağlaması için özel tasarımlı, 10 tekerlekli sandalye, 9 da normal koltuk kapasiteli otobüs ve şehir içi servis amacıyla yine özel tasarımlı iki minibüs satın alındı.

Yaklaşık 5 ay süren hazırlıkların ardından ‘Access Centres Turkey’ (ACT) adı verilen otel, tamamı yabancı olan ilk müşterilerini Mayıs'ın ilk ve üçüncü haftaları arasında ağırladı. ACT'nin Genel Müdürü Özkan Karaer, kapılarının yerli ve yabancı tüm engellilere açık olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Otelimiz, tepeden tırnağa yürüme, görme ve otistik engellilerin rahatça tatil yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir. Engellilere yönelik, tatil amaçlı Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın ise 3'üncü otelidir. Ancak İspanya'nın Tenerrife ve Yunanistan'ın Girit adalarında bulunan iki engelli otelinden de daha büyük. Alanında Avrupa'nın en büyüğü olan tesisimizde engellilere ve ülke turizmimize en iyi şekilde hizmet etmeyi amaçlıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious