Türkiye'de evlerin yüzde 30'unda dis firçasi yok

  • Giriş : 23.11.2005 / 00:00:00

BURSA - Türkiye'de, her yil 3 kisiye 1 dis firçasi ve 85 gram dis macunu düserken, evlerin yüzde 30'unda da dis firçasi bulunmadigi belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa Dis Hekimleri Odasi Baskani Dr. Metin Bozkurt, ülkemizde genel saglikta korumanin yok denebilecek kadar azaldigini, dis sagliginda ise bu oranin sifir oldugunu söyledi. Saglik Bakanligi'na bagli kuruluslara agiz sagligiyla ilgili basvuran hastalarin yüzde 45'inin disinin çekildigine isaret çeken Dr. Bozkurt, "Türk halkinin dislerini koruyamayan devlet, çareyi yurttaslarin dislerini çekerek, protez takmakta buluyor. Bakanlik bu politikasini mutlaka degistirmeli" dedi.

3 KISIYE 1 FIRÇA DÜSÜYOR

Agiz ve dis sagligina öncelik veren ülkelerde, 12 yasindaki çocuklarin yüzde 85'inde dis çürügüne rastlanmadigini animsatan Dr. Bozkurt, Türkiye'de ise durumun tersine isledigini, çürüklü hasta oraninin yüzde 85 oldugunu kaydetti. Dis sagligi konusunda çarpici örnekler veren Dr. Bozkurt, ülkemizde her yil 3 kisiye 1 dis firçasi ve 85 gram dis macunu (orta boy) düstügünü, evlerimizin yüzde 30'unda da dis firçasi bulunmadigini ifade etti. Dr. Bozkurt, "Dis hekimlerinin öncelikli amaci, bireyleri kendi organlariyla yani disleriyle yaslanmalarini saglamak olmali. Mevcut dis hekimligi fakültelerinde verilen egitimler de tartismaya açik. Tüm bu zorluklar karsisinda isimizi kolaylastiracak olan 'korunma'ya lütfen özen gösterelim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious