'Türkiye'de fırsat eşitliği olduğunun en güzel göstergesiyim'

'Türkiye'de fırsat eşitliği olduğunun en güzel göstergesiyim'.14423
  • Giriş : 19.05.2008 / 03:01:00
  • Güncelleme : 18.05.2008 / 23:54:32

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Malatya'daki ziyaretleri kapsamında bir yerel televizyonda katıldığı programda ''Türkiye'de fırsat eşitliği olduğunun en güzel göstergesiyim'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gündeme ilişkin soruları da yanıtlayan Şimşek, son 5 yılda Türkiye'nin ciddi gelişmeler kaydettiğini, Malatya sokaklarında dolaşırken çok fazla tanınmamasının da iyi giden bir ekonomiye bağladığını ifade etti.

Şimşek, şöyle konuştu:

''Batman'da 9 çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm. Bu anlamda Türkiye'de fırsat eşitliğinin de en güzel göstergesiyim. Her zaman için geldiği yerleri unutmayan biri olmak için çalıştım ve unutmuyorum. Topluma nasıl hizmet eder, nasıl faydalı olurum diye düşünüyorum. Bu hikaye çok yakından bildiğimiz bir hikaye aslında. Çünkü toplumumuzda çok insan var doğduğu kentte olmayan ama oraya hizmet etmekten mutluluk duyan. Bu örneklerden Malatya'da çok fazla var diye düşünüyorum.''

Ekonomik gelişmelerle ilgili olarak pazarların genelde çok sakin ve boş olduğunun hatırlatılarak ekonomideki gelişmenin halka nasıl yansıdığının sorulması üzerine Şimşek, şunları söyledi:

''Türkiye''de son 5 yılda ciddi gelişmeler olmuştur. Kişi başına düşen milli gelir üçe katlanmıştır. Beşeri sermaye, eğitim alanında ciddi atılımlar olmuştur. Yani son 5 yıl içinde Türkiye'de elde edilen başarı cumhuriyet tarihi boyunca görülmeyen hızlı bir gelişmedir. Malatya'da da yaptığımız ziyaretler ve gezilerde gördük ki, Malatya'da ciddi manada ilerleme var. Türkiye'de temel haklar ve özgürlükler de güçlenmiştir.''

Malatya'da semt pazarını da dolaşan Bakan Şimşek, pazar esnafıyla ayaküstü sohbet ederek satış durumu hakkında bilgiler aldı. Şimşek, burada Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın Malatyaspor'un renkleri olan sarı kırmızı renkte iki tespih satın alarak kendisine hediye etmesi üzerine, bir adet tespih alarak Çalık'a hediye etti.

-ŞİMŞEK, DOĞAN DEDE'NİN ÖLÜMÜNÜN 25. YIL ANMA PROGRAMINA KATILDI-

Merkeze bağlı Kırlangıç köyüne giderek Doğan Dede'nin ölümünün 25. yıl anma programına da katılan Bakan Şimşek, yaptığı selamlama konuşmasında, gördüğü tablonun güzelliklerle dolu olduğunu ifade etti. Burada deyiş ve okunan şiirleri dinleyen Şimşek, Malatya'nın içme su kaynağı olan ''Kaptaj''ı da gezdi.

Şimşek, daha sonra Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Müdürlüğünü de ziyaret ederek, burada düzenlenen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı programını bir süre izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious