Türkiye'de her yıl 40 bin bebek ölüyor

  • Giriş : 08.02.2006 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2004 yılında yayınladığı rapora göre, komşu ülkeler arasında Türkiye'den daha fazla bebek ölümü olan tek ülkenin Irak olduğunu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de her yıl ortalama 1 milyon 400 bin çocuğun doğduğunu ve bu bebeklerin yaklaşık 40 bininin 1 yaşına gelemeden öldüğüne dikkat çeken Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Resul Buğdaycı, bebek ölümlerinin azaltılabilmesi için, temel sağlık hizmeti sunan kurumlara büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Yeni doğan her bin çocuktan 29'unun öldüğünü, bu oranın 1980'li yıllarda binde 80 olduğunu ifade eden Buğdaycı, gelişmiş ülkelerde bu oranın binde 10 civarında olduğunu kaydetti.

Buğdaycı, "Dünya Sağlık Örgütü'nün 2004 yılında yayınladığı rapora göre, komşu ülkeler arasında bizden daha fazla bebek ölümü olan tek ülke Irak. Bebek ölümlerini, ilk 28 gün içinde ve 29-365 gün içinde olmak üzere ikiye ayırıyorum. İlk 28 gün içinde ölen bebeklerin doğum öncesi yetersiz bakım ve riskli gebeliklerden kaynaklandığını tespit ettik. 29-365 gün içinde gerçekleşen bebek ölümlerinin ise doğum sonrası bakım hizmetlerinin yetersizliğine ve uygunsuz çevresel faktörlere bağlı olduğunu belirledik. Ayrıca Türkiye'de son 20 yıl içinde meydana gelen ölümlerin birçoğunun 28 gün ve 11 ay içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Bebek ölümlerinin azaltılabilmesi için, temel sağlık hizmeti sunan kurumlara büyük sorumluluk düşüyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious