Türkiye'de ilk: 21 saatte 3 kalp nakli

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi hekimleri, 21 saatte 3 kalp nakli ameliyatı yaparak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cuma sabahı saat 06.00'da 17 yaşındaki Hale Erdem'le başlayan ameliyat serisi, cumartesi sabahı saat 03.00'te 52 yaşındaki Mustafa Kaya ve 42 yaşındaki Hüseyin Güçlü'nün nakilleriyle sona erdi.

Ameliyatları yöneten Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Özbaran, "Aynı gün içinde üç kalp nakli Türkiye'de ilk defa yapılıyor. Dünyada ise çok nadir.'' dedi.

İlk ameliyat, dün sabah saat 06.00'da başladı. Gaziantep'te kendini vuran ve beyin ölümü gerçekleşen Uğur Keser'in kalbi, Hale Erdem'e takıldı. Günün ikinci nakli sırasında saatler 21.00'i gösteriyordu. Hüseyin Güçlü için İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygun kalbin bulunduğu haberi geldi. Daha önce kalp ameliyatı olan ve dokuz ay önce Almanya'da kalp destek cihazı takılan Güçlü'nün nakil öncesi eski kalbinin ve kalp destek cihazının çıkarılması için ameliyat erken başladı. Bu zaman diliminde 10 yıldır kalp hastası olan Mustafa Kaya için İstanbul'da kalp bulunduğu haberi geldi. Saat 22.00'deki İstanbul-İzmir arası tarifeli uçakla yola çıkarılan kalp, saat 23.00'te ameliyathaneye getirildi.

Bu arada Hüseyin Güçlü için de nakil başladı. İki ekibin yaptığı ameliyatlar, yaklaşık dört saat sonra, cumartesi sabahı saat 03.00'te başarılı bir şekilde sona erdi.

Bu ameliyatların Türkiye'de bir ilk olduğunu anlatan Prof. Dr. Özbaran, ''Hastalarımızın hepsi şu anda solunum cihazlarından ayrıldı. Durumları çok iyi.'' dedi.

Hale Erdem'le başlayan ameliyat zincirinin Türkiye'deki organ nakline karşı duyarlılığın arttığının bir göstergesi olduğunu belirten Özbaran, kalp naklinde zamanla yarışıldığını, kalp bulunduğu andan itibaren en kısa sürede ameliyatın yapılması gerektiğini vurguladı. Bu başarıyı ekip olarak sağladıklarını anlatan Özbaran, aynı anda üç ekiple ameliyat yapabileceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious