Türkiye'de ilk biyodizel makinesi üretildi

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Altundal Yağ ve Gıda Makineleri Ltd. Şti. tarafından üretilen makine, üçlü filtrasyon sistemine örnek teşkil ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada alternatif enerji olarak görülen ve üzerinde sürekli yeni çalışmalar yapılan biyodizel için Kahramanmaraş'ta Türkiye'de bir ilke imza atılarak standartlara uygun makine prototipi üretildi.

Biyodizelin gün geçtikçe yaygın hale gelmesiyle ortaya çıkan kaliteli makine ihtiyacından etkilenen firma, 2 buçuk yıllık bir çalışmanın neticesinde araştırma ve deneylerin sonucuna ulaştı.

Türkiye'de bir gerçekleştirmekten memnun olduklarını dile getiren firmanın Yönetim Kurulu Başkanı M. Nuri Altundal, "Kalitesiz ve standartlara aykırı üretim yapan biyodizel tesislerinin ürünlerinin kullanıldığı araçlarda kısa ve uzun vadede büyük maddi hasarlar oluşmakta. Bu nedenle, 3'lü filtrasyon sisteminin gerekliliğinden hareket ile bu makineyi yaptık. Kendi üretimimiz olan paket biodizel tesisinde ülkemizde ilk defa uygulanan üç kademeli filtrasyon sistemi ile üretilen biodizel, 2.5 mikrona kadar süzülerek kalitesiz biyodizellerin sebep olduğu tüm olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Ayrıca; yağ ve biyodizel sanayinde kullanılmakta olan basınçlı yatay yağ filtrelerinin tek yerli üreticisi konumundayız." dedi.

Türkiye'de üretilen biyodizellerin çoğunda oluşan koku problemini de çözdüklerini söyleyen Altındal TSE ve patent için başvuruda bulunduklarını ve gerekli işlemlerin ardından seri üretime geçeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious