Türkiye'de internete ince ayar lazım

Türkiye'de internete ince ayar lazım.20653
  • Giriş : 22.10.2008 / 18:45:00

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internet içeriğinin güvenliği konusunda yeni düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"II. Haberleşme Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu"nun açılışında konuşan Acarer, internet kullanımının artması sonucu IP adreslerinin hızla tükendiğini kaydederek, yakın bir gelecekte IP4 adres aralığının yetersiz kalacağını söyledi.

Bu nedenle ortaya çıkan ihtiyacın karşılanması ve bir problemle karşılaşılmaması amacıyla 19 Mart Üniversitesi ile bir proje başlattıklarını anlatan Acarer, hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen internetin güvenli kullanılmasıyla ilgili çalışmalara devam edildiğini bildirdi.

İnternet güvenliğini, teknik ve içerik güvenliği olarak değerlendirmek gerektiğini söyleyen Acarer, bununla ilgili geçen yasama döneminde bir yasa çıktığını ve yasa kapsamında İnternet Başkanlığı kurulduğunu, bu başkanlığın görevinin 9 katalog suçla mücadele etmek olduğunu dile getirdi.

"Atatürk, bu ülkenin hassasiyeti"

Bu konunun basında, "İşte bu yasa sonucunda Youtube kapatıldı" diye yanlış yansıtıldığını ifade eden Acarer, "Youtube, bu yasa gereği kapatılmadı. Başka bir kanunun gereği kapatıldı. Youtube'yi İnternet Başkanlığı yani Telekomünikasyon Kurumu kapatmadı. Youtube zaten kapatılacaktı, kapatıldı" diye konuştu.

Şimdi söyleyeceği sözlerin tamamen kendisini bağladığını, çalıştığı kurumu veya herhangi bir grubu bağlamadığını kaydeden Acarer, şöyle dedi:

"Türkiye'nin birtakım hassasiyetleri var. Bu hassasiyetler her ülkede aynı olmayabilir. Atatürk, Türkiye'nin bir hassasiyetidir. Hepimizin saygılı olması lazım. Youtube, Atatürk ile ilgili birtakım videolar nedeniyle kapatıldı. Herkesin Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetlerine saygı göstermesi gerekir diye düşünüyorum.

İnternetin içeriği olarak başka düzenlemelere ihtiyaç var. Bunları yeni yasak diye değerlendirmeyin. Örneğin 'spam' gibi zararlı içerikler, 'pishing' gibi oltaya takmak, aldatarak mağdur etmek veya 'zombi' gibi uygulamalar var. Yani bir başkasının bilgisayarını isteği dışında kontrol altına almak. En çok karşılaştığımız kişisel hakaret siteleri. Bu tür kötü uygulamalar varken, 'internet özgürlüğü' diyerek mağduriyet meydana getiren bu uygulamalara göz yumulmasını ben kişisel olarak uygun bulmuyorum. Adamın hesabını boşaltıyorsunuz sonra 'internete özgürlük' diyorsunuz. Akla gelmeyecek iftiralarla bir kişi hakkında hakaret içeren siteler açıyorsunuz, sonra 'özgürlük' diyorsunuz. Böyle özgürlük olmaz. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılması lazım. İnternete özgürlük bu anlamda olmaz."

İnternetin içeriği dışında bir de teknik güvenliği bulunduğunu belirten Acarer, günlük yaşamda birçok işlevin internet üzerinden yapıldığını, özellikle 3. nesil mobil lisanslarından sonra mobil ortamında da internetin çok daha yoğun kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Bununla ilgili olarak elektronik imza ve mobil elektronik imza uygulaması başlattıklarını ifade eden Acarer, özellikle mobil elektronik imzanın çok hızlı bir şekilde geliştiğini kaydetti.

Acarer, elektronik imza ve mobil elektronik imzada kullanım kolaylığı ve güvenlik konusunda Gazi Üniversitesi ile çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*