Türkiye'de iş yapmak zorlaşıyor

Türkiye'de iş yapmak zorlaşıyor.18778
  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

İş yapma kolaylığı sıralamasında Türkiye 175 ülke içinde 91. sırada yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, Dünyada İş Yapma Vakfı tarafından hazırlanan 2007 raporuna göre, iş yapma kolaylığı sıralamasında Türkiye'nin 175 ülke içinde 91. sırada yer aldığını belirterek, ülkenin geçen yıla göre 7 sıra gerilediğini bildirdi.

Prof. Dr. Kaya, yazılı açıklamasında, Dünyada İş Yapma Vakfı'nın dünyadaki 175 ülkenin ekonomilerini her yıl iş yapma kolaylığı ve zorluğuna göre sıraladığını ifade ederek, sıralamada başta olan ülkelerde yatırım yapmanın kolay olduğunu kaydetti.

Rapora göre, ekonomi reformunda Singapur'un dünyada ilk sırayı aldığını ifade eden Prof. Dr. Kaya, bu ülkeyi Yeni Zelanda, ABD, Kanada ve Hong Kong'un izlediğini bildirdi.

Prof. Dr. Kaya, iş yapmanın en zor olduğu ülkenin ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“Türkiye 175 ülke içinde 91. sıradadır. Türkiye 2005 yılına göre 7 sıra gerilemiş durumdadır. Türkiye'nin 10 başlık içinde dünya ekonomi sıralamasında en kötü olduğu iki konu 148. sırayla lisans, 148. sırayla izin alma ve 146. sırayla işçi istihdamıdır. Sıralamada en iyi yeri 53. sırayla yeni işe başlamada almaktadır. 2006 yılı ekonomisinde 10 başlığın 9'unda gerileyen Türkiye sadece istihdamda 148'ncilikten 146. sıraya çıkmıştır. Ülkemizde 2006 yılı tahmini kişi başına düşen milli gelir 4 bin 710 dolardır.”

“ÜLKEYE YATIRIM CAZİP HALE GETİRİLMELİ”

Bu yıl Türkiye ekonomisinin bir önceki yıla göre iş yapma kolaylığı açısından 175 ülke içinde 84. sıradan 91. sıraya gerilediğinin görüldüğünü belirten Prof. Dr. Kaya, iş yapmada en fazla gerilemenin 10 sırayla sınırlar arası ticaret, 6 sıra gerilemeyle yeni iş kurma, kredi alma ve mülkiyet kaydında yaşandığını bildirdi.
İş yapmada sadece istihdamda 2 sıra yükselerek 148. sıradan 146. sıraya çıkan Türkiye'nin kalkınması ve refahının artması için, üretim, yatırım ve ihracatın artırılması ve istihdamın geliştirilmesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Kaya, şöyle devam etti:

“İster yerli, ister yabancı yatırımcıların ülkemizde iş yapmasını özendirmede özellikle lisans işlemleri, işçi istihdamı ve iş kapatma (iflas) konularındaki mevzuatların öncelikle iyileştirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yatırım yapılması yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip hale getirilmelidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious