Türkiye'de kaç kişi dinleniyor?

Türkiye'de kaç kişi dinleniyor?.11103
  • Giriş : 02.06.2008 / 23:45:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 23:44:31

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı dinleme haritamızı açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanı Osman Paksüt, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile başlayan telekulak tartışmaları, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in talebi üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tüm Türkiye'deki iletişim hatlarının izlendiği iddiaları ile yeni bir boyut kazandı. Emniyet Genel Müdürlüğü, "dinliyoruz ama tüm Türkiye'yi değil" açıklaması yaptı.

Dinlemede son durum ise şöyle: "Türkiye'de 50 bin telefon mahkeme kararıyla resmen dinleniyor. 70 milyon telefon canlı yayındaymış gibi izleniyor. Yasal olarak, mahkemeler en fazla 3'er aylık sürelerle dinleme ve izleme yetkisini uzattığından, mahkemelerden 3'er aylık periyotlarla ileriye dönük karar alınıyor. Böylelikle izleme, kesintisiz ve canlı olarak yapılıyor."

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Türkiye çapındaki 35 bin hatlık dinleme altyapısı, geçen yıl, "ihtiyaçlara cevap vermiyor" gerekçesiyle 60 bine çıkarıldı. Mahkeme kararıyla da 50 bin telefon dinlemeye alındı.

EMNİYET AÇIKLAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamada da dinleme faaliyeti için ayrı ayrı yargı kararı alınmasının gerektiğine işaret edilerek, bütün Türkiye'nin dinlenilmesinin söz konusu olamayacağı bildirildi. Haberlere konu olan yargı kararının dinleme faaliyetini kapsamadığı belirtilen açıklamada, ". 5397 sayılı yasaya göre yasa dışı örgütlerle mücadelede suçların işlenmeden önce engellenmesi amacıyla ilgili kurumlara bu yetki ve sorumluluk verilmiştir" denildi.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, telefonların dinlenmesi için istihbarat birimlerine uç veren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı aracılığıyla yapılan dinlemelerin sayısının kamuoyuna açıklanması için siyasi iradeyle görüşeceklerini, uygun bulunması halinde yönetmelik çıkarılarak belli aralıklarla sayısal verilerin kamuoyuna duyurulabileceğini söyledi. Acarer, 50 bin kişinin dinlendiği yolundaki bilgi için de "50 bin rakamları benim de kulağıma geliyor" dedi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious