Türkiye'de kayıt dışı istihdam yüzde 50'lere vardı

Türkiye'de kayıt dışı istihdam yüzde 50'lere vardı.10135
  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye'de kayıt dışı istihdamın yüzde 50'lere vardığını belirterek, "Kayıt dışı istihdam milyonlarca vatandaşımızın her türlü güvenceden yoksun olarak çalışmak zorunda kalmasına neden olmaktadır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışaların insanca yaşayabilecek hakları halen tam olarak elde edemediklerini söyleyen Sezer, hatta günümüzde küreselleşme, yeni üretim sistemleri ve gelişen diğer koşullar nedeniyle çalışanların haklarında ne yazık ki geriye gidişler söz konusu olduğunu belirtti. Türkiye'de kayıt dışı istihdamın yüzde 50'lere dayandığını ileri süren Sezer, şöyle devam etti:

"Kayıt dışı istihdam, milyonlarca vatandaşımızın her türlü güvenceden yoksun olarak çalışmak durumunda kalmasına yol açmaktadır. İşsizlik her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle bir yandan üretimi, yatırımı arttıracak, öte yandan kayıt dışılığı azaltacak önlemler alınması gerekmektedir."

AK Parti hükümetinin, çalışanların sosyal ve ekonomik durumlarını zayıflatma, haklarını budama, sendikal haklara müdehale etme konusunda kararlı bir tutum sergilediğini ileri süren Sezer, "Bunun en son örneği, çalışanlar ve emekliler için sosyal yıkım anlamına gelen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın çıkarılmış olmasıdır" dedi.

Sezer, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bugün, çalışanların haklarına her zamankinden daha çok, daha bilinçli ve örgütlü olarak sahip çıkmaları gerektiğine inanıyorum. Bu düşüncelerle tüm çalışanların 1Mayıs birlik, dayanışma ve mücadele gücünü içtenlikle kutlar, bu anlamlı günün barış ve huzur içinde, çalışanların haklarına katkı sağlayacak biçimde değerlendirilmesini dilerim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious