"Türkiye'de kötü senaryo üretme alışkanlığı var"

  • Giriş : 20.03.2008 / 23:43:00

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, AKP'ye açılan kapatılma davası ile ilgili olarak yasal sürecin başladığını belirterek, "Sürecin sonunu bekleyip göreceğiz. Benim açımdan, Türkiye'deki en önemli sorun, insanların devamlı olarak kötü senaryolar üretmeye

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Dışişleri Bakanı David Milliband, AKP'ye açılan kapatılma davası ile ilgili yasal sürecin başladığını belirterek, "Sürecin sonunu bekleyip göreceğiz. Benim açımdan, Türkiye'deki en önemli sorun, insanların devamlı olarak kötü senaryolar üretmeye alışmış olmaları" dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı İlkka Kanerva'nın daveti üzerine Helsinki'ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, düzenlenen basın toplantısında AKP hakkındaki kapatma davasını değerlendirdi. ABHaber'e göre, Miliband özetle şöyle dedi:

"AKP'ye açılan kapatılma davası ile ilgili olarak zaten yasal süreç başlatılmış durumda. Sürecin sonunu bekleyip göreceğiz. Benim açımdan, Türkiye'deki en önemli sorun insanların devamlı olarak kötü senaryolar üretmeye alışmış olmaları. Yine bana göre şu anki hükümet Türkiye'nin giderek modernleşmesine bağlılık duyan ve AB ile ilişkilerini modern bir şekilde yürüten bir hükümet."

Kişisel olarak Türkiye'nin Birliğe üye olmasından yana olduğunu da ifade eden Miliband, "Burada esas önemli olan da Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı taahhütlerine bağlı kalmasıdır" dedi.

2006 ve 2007 Aralık AB zirvelerinde alınan kararların Türkiye herhangi bir endişeye kapılmadan gerçekleştirilmesinin önemini vurgulayan Miliband, "Bence bu gayet basit bir durum. Türkiye müzakere yolunda emin adımlarla yürümelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious