Türkiye'de kuraklık tehlikesi yok!

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, küresel ısınmadan dolayı Türkiye'de tarımsal kuraklık tehdidi bulunmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'a bağlı Dikentepe köyünde Abdulhadi Tarhan ailesine taziye ziyaretinde bulunan Bakan Eker, bitki, özellikle de hububat için toprakta yeteri kadar nem bulunması nedeniyle gelişmesini düzgün bir şekilde sürdürdüğünü belirtti. Nisan yağışlarının şu anki gibi devam etmesi halinde herhangi bir problem yaşanmayacağına dikkat çeken Eker, "Küresel ısınma sonuçları 1 yıl içinde görülen bir şey değil. Uzun yılların getirdiği bir süreçtir. Bu sürecin sonunda sonuçları hissediliyor. Bugün itibariyle Türkiye'de tarımsal kuraklık tehdidi yoktur. Küresel ısınma iklimi yavaş yavaş etkiliyor, bu konuda tedbirler alınıyor. Kuraklık eylem planı hazırladık" dedi.

Kurulan bölgeler itibariyle uzun yıllar yağış ortalamasının etkilerini belirleyeceklerini anlatan Eker, eğer bir olumsuzluk tespit edilirse buna karşı hangi tedbirler alınacağı yönünde çalışma yapacaklarını ifade etti. Eker, dileğinin, eylem planında öngörülen tedbirleri almaya gerek kalmadan Türkiye'nin yağış alması ve felaket yaşanmaması olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious