Türkiye'de küresel ısınma sinyalleri

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, küresel ısınmanın ülkemizdeki etkilerini araştırdı ve çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya Köprülü Kanyon'da bulduğu ve kendi adını verdiği karayosunu (Cinclidotus Nyholmiae B Çetin) türüyle 1989'da İsveç Kraliyet Bilim Akademisi ve Doğa Bilimleri Müzesi tarafından "250. yıl Özel Çevre ve Doğa Koruma Ödülü"ne layık görülen Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, global ısınmanın Türkiye'deki etkilerini araştırdı ve çarpıcı sonuçlar elde etti.

Çetin, 100'den fazla insanın ölümüne yol açan doğal afetlerin sayısının son 100 yılda 63 kat arttığına dikkat çekerek, "1900'lü yıllarda yılda 63 felaket oluyordu. Bu sayı 2000'li yılların başında 4 bin 650'yi buldu. 2007'de ise 5 bin civarında doğal afet olacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden dünya çapında 100 binlerce insan ölecek. Küresel ısınmadan ülkemiz de çok etkilenecek" dedi.

Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinin sel, heyelan, toprak kayması gibi doğal afetlerin en sık görüldüğü bölgeler olduğunu belirten Çetin, "Doğa, küresel ısınmanın etkisiyle Karadeniz otoyolunu yutacak. Belirtileri şimdiden görülmekte" dedi. Çetin, yaptıkları araştırmada, küresel ısınmanın Türkiye'deki etkilerini verdiği şu çarpıcı örneklerle anlattı:

# Kaçkar Dağları'nda buzullar erimeye başladı.
# Kızılcahamam Milli Parkı'nda, yaşamları yılın hemen hemen tamamında su veya nemin var olduğu ekolojik ortamlara bağlı olan ciğerotlarından, eskiden 20 tür mevcutken, şimdi 4 türden fazlasına rastlanmadı.
# Ankara Tandoğan'da kasım başlarında, yaprakları renk değiştirerek dökülmeye başlayan ve üzerinde meyveleri olan atkestanesi ağacının dalında çok sayıda çiçek ve taze yaprak açmaya başladı. Ağacın biyolojik ritmi bozuldu. Benzer durum, 5 yıl önce ekilen lazyemişi ağacında da gözlendi.


Dünyada küresel ısınma

# Bazı istisnalar dışında, Ottowa'dan Moskova'ya kadar kuzey yarım-kürenin her yerinde kış başında ortalama hava sıcaklığı yükseldi.
# En sıcak sonbaharı geçiren Avrupa'daki kayak merkezleri, yeterli kar olmadığı için sezon açılışlarını erteledi.
# Sibirya'dan Estonya'ya kadar, kış uykusuna yatması gereken ayılar sığınacakları yerler fazlasıyla ılık ve nemli olduğu için yer bulmakta zorluk çekiyor.
# Finlandiyalıların Noel Baba'nın evinin olduğuna inandığı kuzey kutup dairesi yakınlarındaki Rovaniemi'de kar gecikti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious