Türkiye'de laiklik ve demokrasi kavgası yok

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

22 yıl aradan sonra Avustralya'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu Türk toplumuyla bir araya geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

. Hume Belediye Başkanı Yetiş Atmacı'yı da makamında ziyaret eden Bardakoğlu, burada 500 civarında bay ve bayan dinleyicinin katıldığı programda yaklaşık 2 saat süren bir konuşma yaptı.
Avustralya genel toplumu içerisindeki yaşantımız, komşuluk ilişkileri, eğitim, Türkçe dili, aile bağları, din eğitimi, okumanın önemi gibi birçok konuya değinen Bardakoğlu, Pazar günü Sydney'e geldiğini Canberra'dan sonra üçüncü duraklarının Melbourne olduğunu söyleyerek bu süre içerisinde Türk toplumunu çok aktif bulduğunu birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu söyledi. Bu güzel tablonun hiç eksilmeden daha da gelişmesini dileyen Bardakoğlu şöyle konuştu; Burada işiniz zor bunu biliyorum. Ama bu zoru başarmak zorundasınız. Hiç başka bir alternatifiniz yok. Biz bu konuda her türlü yardıma hazırız. Çocuklarımızı sahipsiz, isimsiz bırakmayalım. Bizim hiçbir toplumla, hiç bir kavramla ölesiye kavgamız yok. İnsanlar birbirlerinin özgürce yaşayacakları hayat tarzına saygı göstersinler yeter. Dünyanın huzuru, mutluluğu ve herhalde çokkültürlülüğü yaşaması da buna bağlı. Başkasını rencide etmek, iyi kötü ayırımı yapmak, birinci sınıf, ikinci sınıf muamelesi yapmak doğru değildir. Söylediğimiz, yaptığımız, anlattığımız ve yaşantımız her şeyimiz doğru olmalı' dedi.

Çokkültürlü bir toplumda yaşanıldığı için Diyalog ile ilgili bazı kavramların, çalışmaların yanlış anlaşıldığına ifade eden Diyanet İşleri Başkanı 'Diyalog farklı dinlere inanan insanların birlikte bir araya gelip herkesin kendisi olarak öteki ile medenice karşılıklı görüşebilmesi, konuşabilmesi ve varsa önyargıların giderilmesi demektir. Yoksa bundan kimsenin dinini onaylaması beklenemez. Biz bir Hıristiyan'ın, Müslümanlığın hak olduğunu söylemesini beklemeyiz. Hiç kimse de bizden İslam'ın dışında bir başka dinin hak olduğunu söylemimizi beklenmesin' dedi.

Konuşmasında İslam ve Osmanlı tarihinden alıntılar yapan Bardakoğlu bu konuda da şunları söyledi 'Bizim tarihimiz altın sayfalarla doludur. Başkaları ile barış içerisinde karşılıklı saygı anlayışıyla yüzyıllarca medeniyet sürmüş bir milletin evlatlarıyız. Türk Milleti olarak tarihimiz pırıl, pırıldır. Bizim tarihimizde ne mezhep ne ırk çatışması ne de kanlı kutsal savaşlar olmamıştır' diyerek yaşadığımız yüzyılda her ne kadar özgürlük, hoşgörü, barış içerisinde yaşama ve çokkültürlülük desek de bunların içinin doldurulması gerekir dedi.


"Çocuklarınızı mutlaka okutun"

Bardakoğlu sorulara cevap vermeden önce konuşmasını şöyle tamamladı 'Artık bizim bu toplumda öğretmen avukat, doktor, politikacı, gazeteci, sanatçı yani topluma şekil veren, toplumu etkileyen her bölümde her yerde insanımızın olması lazım. Vatandaşlık haklarının sonuna kadar kullanılması, özgürce yaşama bilinçli olmakdan geçer. Bunun için de mutlaka çocuklarınızı okutun. Üniversitelere gitmelerini sağlayın. Onlara en iyi eğitimi verin. En güzel yatırım onlara yapılan yatırımdır. Üç kuruş az paranız olsun. Ama eğitimlerini ihmal etmeyin' dedi.

Daha sonra yazılı olarak gelen sorulara cevap veren Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu Diyanetin web sitesinin sık sık ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti. Tesettür konusunda sorulan bir soruya 'Başını örtsün örtmesin, az ibadet yapsın çok ibadet yapsın. Bunlar Müslüman'ın yaşantısındaki tercihleridir. Bundan dolayı insanların birbirlerini incitmesi, iyi Müslüman kötü Müslüman diye ayırım yapması asla doğru değildir. Bir insanın Müslüman sayılması, Müslüman muamelesi görmesi, Müslüman olması için ben Alhamdulillah Müslüman'ım demesi yeter. Bırakın insanlar doğru bildiklerini yapmaya ve yaşamaya çalıştıkları kadarını yapsınlar. Yapabilene ne mutlu, yapanlar da yapamayanlara saygı göstersin.'dedi.


Bardakoğlu: "Türkiye'de laiklik ve demokrasi kavgası yoktur."

Başka bir soru üzerine ise Başkan Türkiye'yi örnek göstererek şöyle konuştu 'Biz demokrasiyi, insan haklarını, laikliği, medeniliği ve dindarlığı hiç birini bir diğerine feda etmeden yüceltmiş bir toplumuz. Türkiye'de artık laiklik ve demokrasi oturmuş kavgası olmamaktadır. Herkes kendi işini en iyi yapmak için çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilkeleri ortak mutabakattır. Kimsenin bu ilkelerle sorunu yoktur. Türkiye'de modern anlayış, karşılıklı hür anlayış bir diğerinin ötekinin fikrine saygısı Türkiye'nin ortak bir yaşam tarzıdır.'diye konuştu.


Program Daha sonra Broadmeadows Türk İslam Cemiyeti Başkanı Ramazan Öztaş'ın bütün cemiyetler adına bir plaket verişi ve toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious