Türkiye'de mi nükleer silah peşinde?

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

ÇUKUROVA Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Muzaffer Yücel, Türkiye’de önümüzdeki dönemde nükleer santraller kurulmasının planlamasındaki asıl amacın nükleer silah yapmak olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÇÜ İnsan ve Toplum Kolu’nun düzenlediği ‘Nükleer Enerji ve Çevre’ konulu sempozyumda konuşan Prof. Dr. Muzaffer Yücel, Türkiye’de artan enerji açığının karşılanması için nükleer enerji kullanmak yerine çeşitli alternatiflerin değerlendirilebileceğini açıkladı. Türkiye’nin doğal kaynaklardan sadece suyu kullanarak 433 milyar kilowatt/saat elektrik üretebileceğini kaydeden Prof. Dr. Yücel, “Ülkemiz 242 hidroelektrik santraliyle 46 milyar kilowatt/saat enerji kullanabiliyor.

40 santral inşa halinde, 565 santral proje durumunda. 747 santrallik de potansiyelimiz var. Önümüzdeki dönemde bölgede petrol bitecek ve su, önem sırasında petrolün önüne geçecek. Bu önemin merkezindeyse Türkiye olacak” diye konuştu.

‘NÜKLEER SANTRALLER RİSKLİ’

Rüzgar enerjisi ve çöp kaynaklarından enerji elde edilmesi gibi dünyada sık değerlendirilen alternatiflerin, Türkiye’de de kullanılabileceğini anlatan Prof. Dr. Yücel, önümüzdeki süreçte inşa edilmesi planlanan nükleer santrallerin çevre ve insan hayatı açısından büyük risk taşıdığını öne sürdü. Nükleer enerjinin çok verimli, ancak, çok da tehlikeli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1 kilogram odundan 1 kilowatt/saat, 1 kilo uranyumdan 50 bin kilowatt/saat, 1 kilo plütonyumdan da 6 milyon kilowatt/saat enerji üretilebiliyor. Türkiye’de 10 bin ton civarında uranyum kaynağı var. 26 Nisan 1986’da Çernobil’de meydana gelen kaza, nükleer enerji üretimi yapılan bir santralin ve radyasyonun nelere yol açabileceğini gösterdi.

Çernobil’de nükleer santraldeki patlamanın ardından 38 kişi hemen, 6 bin kişi patlamayı izleyen günlerde öldü. Radyasyonun yol açtığı hastalıklardan ölenlerin sayısı 40 bine ulaştı. Yüz binlerce kişi kanser ve çeşitli hastalıklara yakalandı. milyonlarca insan ve hayvanın hayatı etkilendi. Radyasyonlu bir atığın çelik bidonlarla saklanması ve bu bidonların yerin 500 metre altına gömülmesi gerek.

Çernobil faciasının toplam zararı 352 milyar dolar. Böylesine bir ekonomik maliyeti karşılayabilir miyiz?. Türkiye’nin nükleer santralleri kurarak nükleer silah üretmek istediğinden endişe ediyorum. Hedef nükleer silah üretmekse bunun yolu nükleer santral kurmak olmamalı. Türkiye farklı yöntemlerle de bunu elde edebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious