Türkiye'de özgür bir seçim yapıldı

Türkiye'de özgür bir seçim yapıldı .11481
  • Giriş : 23.07.2007 / 13:51:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyetinin başkanı Belçikalı Parlamenter Luc Van den Brande, seçim değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genel seçimi izlemek üzere Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyetinin başkanı Brande, Türkiye'de özgür bir seçim yapıldığını, parlamentodaki temsil oranının bir önceki seçime kıyasla daha yüksek olacağını gözlemlediklerini bildirdi.

Brande, başkanlık ettiği AKPM heyetinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Ankara Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, genel seçimi izlemek üzere Türkiye'de bulunmalarının çok sıradan ve normal olduğunu, bunun tüm ülkelere uygulandığını söyledi.

Van den Brande, "Oylama sürecinin çok iyi organize edilmiş bir süreç olduğunu ve profesyonelce idare edildiğini" belirterek, bunun Türkiye'deki demokrasi geleneğinin ne kadar köklü olduğunu gösterdiğini söyledi.

Seçime katılım oranının da geçen seçime oranla yüksek olduğunu gördüklerini söyleyen Van den Brande, bunun da seçmenlerin demokratik sürece güvenini teyit ettiğini kaydetti.

Van den Brande, sandık başında da iyi niyetin hakim olduğunu kaydederek, "Seçimi çok olumlu gözlemlediklerini" söyledi.

Seçimin özgür ve adil olmasının önemini vurgulayan Van den Brande, "Bunun bir hissiyat olmadığını ve bu konuda kanıtlarının bulunduğunu" söyleyerek, "Türkiye'de gerçekten çok özgür bir seçim yapıldı" diye konuştu.

-TEMSİL SORUNU-

AKPM'nin Türkiye'deki yüzde onluk seçim barajına ilişkin değerlendirmesini de aktaran Van den Brande, Türkiye'dekinin Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında en yüksek seçim barajı olduğunun altını çizdi

"Bunun istikrar sağlayacak biçimde sona erdirilmesi gerekiyor" diyen Van den Brande, "Gerçekten parlamentodaki temsil oranlarını azaltıyor, bunun çok acil biçimde değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

"Bir önceki seçimde seçmenlerin yüzde 45'inin mecliste temsil edilmediğini" belirten heyet başkanı, "Genel olarak sonuca baktığımız zaman, gerçekten önemli bir nokta var ki, yeni parlamentoda temsil oranları bir öncekine kıyasla çok daha yüksek olacak" dedi.

AKPM heyeti olarak, temel endişelerinin seçimlerin adil ve özgür şekilde yapılması ve mecliste gerçek bir temsil oranının sağlanması olduğunu yineleyen Van den Brande, "Bu açıdan bakıldığında Türkiye'de gerçekten çok önemli bir gelişmenin kaydedilmiş olduğunu gördüklerini" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious