"Türkiye'de reform süreci hızlandırılsın"

  • Giriş : 21.05.2008 / 14:44:00

Avrupa Parlamentosu TÜrkiye raporunu genel kurulda tartışmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, “Türkiye'de reform sürecinin hızlandırılması” çağrısında bulundu.


Türkiye raporunun genel kuruldaki tartışmasında söz alan Hollandalı parlamenter, yeni vakıflar yasası ve TCK'nın 301. maddesindeki değişikliği olumlu adımlar olarak gördüklerini belirtti, ancak müzakerelerin daha hızlı devam edebilmesi için reformların da hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Oomen-Ruijten, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2008 yılının demokrasi alanında reform yılı olacağını ilan etmişti ve bu taahhüdünü yerine getirmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye'de yeni bir anayasa yapılması konusundaki gelişmelere atıfta bulunan Hollandalı parlamenter, bu konuda bütün siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin görüşüne başvurulmasının ve ortak bir uzlaşma sağlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Kapatılma davası da gündeme geldi

AKP'nin kapatılma davasını da gündeme getiren Hollandalı parlamenter, “Anayasa Mahkemesi'nin kararının uluslararası hukuk standartlarına uygun olmasını umut ettiklerini” söyledi.

İki fasıl açılacak

AB dönem başkanı Slovenya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Lenancic ise yaptığı konuşmada, ülkesinin dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinde iki faslın açılacağını hatırlattı.

TCK'nın 301. maddesindeki değişikliği olum bir adım olarak gördüklerini ifade eden Sloven bakan, ceza yasasının diğer maddelerinin de Avrupa Konseyi standartlarına uygun olmasını beklediklerini belirtti.

PKK'ya kınama

PKK terörünü kınadıklarını ve Türkiye'nin terörle haklı mücadelesine destek verdiklerini kaydeden Sloven bakan, bununla birlikte terörle mücadelede uluslararası hukuk kurallarına uyulmasını beklediklerini ifade etti.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumu üyesi Olli Rehn ise yaptığı konuşmada, yapılacak reformlar ve bu reformların uygulanmasının müzakerelerin ilerlemesini doğrudan etkileyeceğini söyledi.

Rehn, reformların yavaş ilerlediği konusunda raportörle aynı fikirde olduklarını belirtti.

TCK'nın 301. maddesindeki değişikliğin önemli olduğunu vurgulayan Rehn, bu maddenin ifade özgürlüğünü tamamen garanti altına alacak şekilde uygulanmasının önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'de iktidar ve muhalefetin, ülkeyi ilgilendiren hassas konularda birlikte hareket etmesinin önemli olduğunu söyleyen Rehn, laikliliğin ve demokrasinin güçlendirilmesine herkesin destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Venedik Komisyonu'na atıf

AK Parti'nin kapatılma davasına atıfta bulunan Rehn, “Anayasa Mahkemesi'nin Venedik Komisyonu'nun ilkelerine uygun karar almasını beklediklerini" söyledi.

Kıbrıs'ta sorunun çözümü için iki tarafta da ortaya çıkan iradeyi memnunlukla karşıladıklarını da kaydeden Rehn, Türkiye'nin sorunun çözümüne olumlu katkıda bulunacağına inandığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious