Türkiye'de Rus Kültür Yılı başladı

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2007 yılının Türkiye'de Rus Kültür Yılı, 2008 yılının ise Rusya'da Türk Yılı olarak kutlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Rusya Federasyonu Kültür ve Kitle İletişim Bakanı Aleksandr Sergeyeviç ile makamında bir araya geldi. İki bakan görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Atilla Koç, Türkiye ve Rusya arasında son yıllarda ekonomik, siyasi, ticari alanlarda olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi. Bu gelişmelerde en büyük payın turizme ait olduğunu ifade eden Koç, "Hedefimiz turizm alanında yakaladığımız bu başarıyı kültür alanına aktarmak. Bu sebeple 2007 yılının Türkiye'de Rus Kültür Yılı; 2008 yılının ise Rusya'da Türk Yılı olarak kutlanması kararı aldık." dedi. Koç, etkinlikler ile karşılıklı olarak kültürlerin tanıtılmasını amaçladıklarını belirtti.

Rus Kültür Yılı'nın; Rusya'da Yaşanan Anlar Fotoğraf Sergisi ve Rus bale yıldızlarının gösterisi ile bugün start alacağını kaydeden Koç, "Kültürel alandaki etkileşim iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

Rus Bakan Sergeyeviç ise, programın 2 yıllık bir ön çalışma sonucunda oluşturulduğunu aktardı. İki ülke arasında kütüphanecilik ve festivaller konusunda işbirliği yapılacağını belirten Sergeyeviç, "Kültürel etkileşim, diğer alanları da etkileyecektir" ifadesini kullandı. Sergeyeviç, Rusya'nın ünlü romancısı Rasputin'in de Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Bakan Koç, görüşme sonrasında konuk bakana ipek halı hediye etti. Öte yandan, Atilla Koç, devlet sanatçılarının dizi ve sinemalarda rol alamaması konusunda yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious