'Türkiye'de sağlık ve eğitim ciddi sorun'

'Türkiye'de sağlık ve eğitim ciddi sorun'.20821
  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral, Türkiye'de sağlık ve eğitimin ciddi bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözümünün de yılları alacağını vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Oral, MEÜ Tıp Fakültesi Doku ve Organ Nakli Merkezi'ne bağlı Böbrek ve Karaciğer Nakil ünitelerine sağlık bakanlığı tarafından ruhsat verilmesi nedeniyle yaptığı basın toplantısında, bu sorunun zamanında planlamanın yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. MEÜ olarak olarak çok ağır ve karmaşık işlemlere tabi olan Organ ve Doku Nakli Merkezi'ni hizmete açtıklarını belirten Oral, "Organ ve doku naklini yapacak arkadaşlarımızın hepsi yurt dışında alanlarında eğitim almış kişiler. Alt yapı konusunda ciddi bir sıkıntımız yok. Ciddi bir laboratuara sahibiz. Dünya standartlarında 6 tane yoğun bakım ünitemiz var. Mersinlilerin Mersin'de yapılan güzel hizmetleri duymaya hakkı var" diye konuştu.

Fakülte hastanesinde yapılan böbrek nakilleri ile ilgili bilgi veren MEÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Akbay ise 2002 yılında kurulan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Doku ve Organ Nakli Merkezinde bu güne kadar 6 adet böbrek nakli yapıldığını ifade etti.

Ayrıca kadavradan organ nakline yönelik olarak 10 beyin ölümü deklare edildiğini kaydeden Akbay, bunlardan 3'ünde hasta sahiplerinin ikna edilerek bağış yapmaları sağlandığını bu olgulara ait 6 böbrek, 3 karaciğer ve 6 korneanın da çıkarılarak organ bekleyen merkezlere gönderildiğini söyledi.

Organ naklinin dini sakıncasının olmadığının Diyanet İşleri Başkanlığı'nca açıklandığını aktaran Akbay, asıl sorunun hasta yakınlarının kendilerine güvenmesinde olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbay, "Burada hasta yakınları bizlere güvenmesi lazım. Yakınları, hastamızda acaba beyin ölümü olduğu zaman gerçekten beyin ölümü olmuştur, Buraya gelinceye kadar onların içinden acaba sorusu kalmayacak şekilde bakacak bir yoğun bakım ünitemiz şu anda mevcuttur. Yoğun bakım ünitemiz yetersiz olsaydı bunu anlatamazdık. 25-30 kişilik ekibimiz nakil sırasından çok titiz bir şekilde çalışıyor" dedi.

Toplantıda ayrıca MEÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Çağlıkülekçi, "Karaciğer Nakli", Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ferit Demirkan ise "Serbest Doku Transferi" konularında sunum yaptı.

Toplantıda ayrıca kendilerine anne ve babalarından böbrek nakli yapılan Selim Cenez, Yaşar Negiz ve Mahmut Iscakı, organ nakli ile yeniden hayata döndüklerini söyleyerek doktorlara teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious