Türkiye’de sansür var mı?

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

The Guardian Yazar Elif Şafak’ı evinde ziyeret etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteci-yazar Elif Şafak’ı İstanbul’daki evinde ziyeret eden the Guardian gazetesi, Türkiye’deki yazarların Türk Ceza Kanunu’nda yer alan 301’inci madde yüzünden hapis cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Gazete Elif Şafak’ın da sadece yazdığı romanlarda canlandırdığı karakterler yüzünden böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Makalesine, Elif Şafak’ın "kimse böyle bir şey beklemiyordu" sözleriye başlayan İngiltere’nin en saygın ve en çok satan gazetelerin başında gelen The Guardian yazarı Richard Lea, Türkiye’de romanları en çok satan yazarlar arasında bulunan Elif Şafak’ın, İstanbul 7. Yüksek Adli Mahkemesi’nin bu ay başında verdiği kararla ’Türklüğe Hakaret’ suçundan Elif Şafak hakkında yeni bir dava açıldığına ve suçlu bulunması halinde üç yıllık hapis cezasına çarptırılabileceğini kaydetti.

Türkiye’de yazarların baskı altında olduğuna dikkat çeken makalede şöyle deniliyor: "Elif Şafak, geçen yıl yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu’nun 301.inci maddesi yüzünden hapis cezasıyla karşı karşıya kalan yaklaşık 60 yazardan sadece biri. Perihan Mağden, Orhan Pamuk ve Elif Şafak gibi öğretim görevlileri, profesörler, gazeteciler ve edebiyatçılar kritik konularda görüş bildirenleri cezalandırabilecek geniş kapsamlı yasal düzenlemeden ötürü haklarında ceza işlemleri başlatılmış durumdalar."

Elif Şafak’ın, "Gösterilen protestolar, normal mahkemede yargılanmaktan çok daha korkunç. Sayıları çok az olmasına rağmen çok agresif ve provakatifler."sözlerini makalesinde yer veren Richard Lea, Elif Şafak’ın yargılandığı mahkeme önünde toplanan küçük kalabalıkların kendisi yuhaladığını ve hatta bağırarak üzerine bozuk para ve kalem fırlattığını yazıyor. Elif Şafak’ın davasının yeni bir boyut kazandığını yazan belirten yazar Lea, "Elif Şafak, Türklüğe hakaret suçundan yargılanmıyor, kendisi yazdığı, ’İstanbul Piçi’ adlı romanında canlandırdığı bazı karakterler yüzünden yargılanıyor." dedi.

Romanın ilk olarak ingilizce yazıldığını daha sonra Türkçe’ye çevrildiğini ve kısa süre içinde ülkede en çok satılan kitaplar arasında yerini aldığını hatırlatılan yazıda, romanın içeriğinden kısaca bahsediliyor. İlk yayınlandığı günden itibaren kitaba yoğun bir ilgi gösterildiğine ve ilk dört ay içinde yaklaşık 50 bin sattığına dikkat çekilen makalede, Elif Şafak’ın kitabla ilgili şu sözlerine yer veriyor: "Tüm Türkiye çapında kitap için imza günü gerçekleştirildi, kitabı ilk okunuşta sindirmenin zor olmasına karşın genel olarak çok olumlu."

Türkiye’deki bu gelişmelerin Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan üyelik gelişmelerine gölge düşürdüğüne işaret eden Richard Lea, Avrupa Komisyonu’nun üyelik görüşmelerinden sorumlu komitesinin, Türk yetkilileri Ceza Kanunu’ndaki 301. maddenin değiştirilmesi yönünde uyardığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious