Türkiye'de sevgililer günü

Türkiye'de sevgililer günü.10686
  • Giriş : 14.02.2009 / 20:07:00

14 Şubat Sevgililer Günü dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenirken kameralara ilginç görüntüler yansıdı.

GAZİANTEP
Gaziantepli genç aşık, aynı işyerinde çalışan sevgilisine arkadaşının doğum günü bahanesiyle çağırdığı bir kafede sürpriz evlilik teklifi yaptı.

Bir firmada satış sorumlusu olarak çalışan Ersin Şahin isimli genç, aynı firmada çalışan sevgilisi Ceren Alan'a Sevgililer Günü'nde sürpriz hazırladı. Sevgilisine bir arkadaşının doğum günü kutlamasına gideceklerini söyleyen genç aşık, sevgilisiyle birlikte kafeye geldi.

Kendisinin ve sevgilisinin ailelerini önceden kafede bir araya getiren Ersin Şahin, sevgilisi ile birlikte daha önce çekilmiş görüntülerden oluşan bir de sinevizyon gösterisi hazırladı. Arkadaşının doğum gününü kutlamak için kafeye gelen
Ceren Alan ise, karşısında ailesini ve arkadaşlarını görünce çok şaşırdı.

Bir süre şaşkınlığını gizleyemeyen Alan, sevgilisiyle birlikte sinevizyon gösterimini seyrederek, dans etti. Genç aşık daha sonra sevgilisine yüzük takarak evlilik teklifinde bulundu. 'Evet' cevabını alan genç aşık, kendileri için hazırlanan pastayı kesrek sevgilisine ikram etti. Mutlulukları gözlerinden okunan genç aşıklar, daha sonra ailelerinin ellerini öptü.

Uzun zamandır birlikte olduklarını belirten Ersin Şahin, "Bugüne özel bir sürpriz hazırlamak istedim. Salondaki kimsenin haberi yoktu. Herkes doğum günü var diye geldi. Bende evlilik teklifini böyle bir günde yapmak istedim. Evet cevabını aldım. Çok mutlu oldum" diye konuştu.
Böyle bir sürpriz beklemediğini söyleyen ceren Alan ise, "Benim için çok sürpriz oldu. Şu an hala şoktayım" dedi.

KUŞADASI

14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle satışlarını artırmak için büyük kampanyalar gerçekleştirilen Kuşadası esnafı hüsrana ve hayal kırıklığı yaşarken, çiçekçiler ise satışlardan mutlu kaldı.
Kuşadası'nda sevgililer gününden büyük beklentisi olan çarşı esnafı ise umduğunu bulamadı. Sevgilililer gününde istediği satış düzeyine erişemeyen esnaflar, umduklarını işi yapamadıklarını belirtirken çiçekçiler ise satış hedeflerini tutturdular. Sevgililer gününden işlerin çok iyi olduğunu belirten Cano Çiçekçilik sahibi Musa Gencer “Çiçek siparişlerine yetişmekte güçlük çekiyoruz. Tek gülü 3 TL'den, kutu içerisindeki gülü ise 5 TL'den satıyoruz” diye konuştu.

NAZİLLİ

Nazilli'de 14 Şubat Sevgililer Günü tüm coşkusuyla yaşandı. 7'den 70'e herkeste olduğu gibi seçim çalışmalarını hızlandıran siyasi partilerde sevgililer günü coşkusunu kıyasıya yaşadı. Binlerce karanfilin dağıtıldığı ve tüm halkın tek tek ziyaret edildiği sevgililer günü en fazla çiçekçilere yaradı. Karanfil ve güller başta olmak üzere tüm canlı çiçeklerini yok satan çiçekçiler, sevgililer gününün çok bereketli geçtiğini ifade ettiler.

GİRESUN

Ekonomik kriz 14 Şubat Sevgililer Günü'nü de olumsuz yönde etkiledi.
Giresun'da çiçekçilik yapan İlknur Şenel, bu Sevgililer Günü'nde, geçen yıla oranla çiçek satışlarının büyük ölçüde düşüş kaydettiğini söyledi. Sevgililer Günü için talebin daha çok, uygun olması bakımından güle olduğunu vurgulayan Şenel, "Geçen yıl Sevgililer Günü'nde oldukça iyi satışlarımız olmuştu. Bu yıl sanıyorum ekonomik krizin etkisiyle satışlarımızda önemli oranda düşüş var. Çiçek alanlar da, daha çok uygun olduğu için bir tek güle rağbet gösteriyor" dedi.
Şenel, Sevgililer Günü olmasına rağmen çiçek fiyatlarında bir artış yapmadıklarını dile getirerek "Ekonomik kriz nedeniyle bu Sevgililer Günü'nde çiçek fiyatlarını artırmadık. Buna rağmen yine de istediğimiz satışları gerçekleştiremedik" diye konuştu.

14 Şubat Sevgililer gününde, Sivas ve Edirne'de 25 çiftin nikahı kıyıldı.

Sivas'ta 15 çift, nikah tarihi olarak 14 Şubat Sevgililer Günü'nü seçti. Nikah işlemlerini günler öncesinden tamamlayan çiftler, Sivas Belediyesi Nikah Dairesi'ne müracaat etti.

Çiftlerin nikahı, Nikah Dairesi Müdürü Muzaffer Güner tarafından kıyıldı. Güner, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla diğer günlere oranla bu tarihte daha fazla çifti evlendirdiklerini söyledi.

Çiftlere mutluluklar dileyen Güner, onlara Sivas Belediyesi adına günün anısına yastık hediye etti.

Organize Sanayi Bölgesinde aynı iş yerinde çalışan İbrahim Erdoğan (24) ile Özlem Erdoğan (19) çifti, Sevgililer Günü'nde hayatlarını birleştirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti.
Gül fiyatının 5 lira olduğunu ifade eden Şenel, buketlerin ise 15 ila 50 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*