Türkiye'de 'Sol' birleşti! Ama nerede?

Türkiye'de 'Sol' birleşti! Ama nerede?.7470
  • Giriş : 25.10.2008 / 06:30:00
  • Güncelleme : 24.10.2008 / 23:52:02

İlginç birleşmeler yaşanıyor. Türkiye'de pek çok kanlı eyleme imza atmış Dev-Sol, PKK saflarına geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde ölen DHKP-C lideri Dursun Karataş'ın rakibi Bedri Yağan yanlısı Dev-Sol, PKK bağlantılı Devrimci Karargah adlı örgüte katıldı.
Selimiye Kışlasına yönelik havan topu saldırısı girişimini üstlenen Devrimci Karargah adlı yasadışı örgüt, geçtiğimiz haftalarda bir bildiri yayınlayarak Dev-Sol olarak da bilinen Devrimci Sol'un kendisine katıldığını açıkladı. 1978 yılında kurulan Dev-Sol, 12 Eylül 1980 öncesinde pek çok saldırı olayına karıştı.

1989'dan itibaren tekrar saldırılarını arttıran Dev-Sol içerisinde Bedri Yağan ile Dursun Karataş arasında başlayan liderlik mücadelesi iç savaşa dönüştü. İki tarafın yanlıları arasında ölümlerle ve yaralanmalarla sonuçlanan çatışmalar oldu. Örgüt içindeki bölünmeyi değerlendiren güvenlik güçleri 1992 yılından itibaren peş peşe yaptıkları operasyonlarla başta Yağan olmak üzere pek çok örgüt liderini ve üyesini ölü veya sağ olarak ele geçirdi.

Ancak örgüt içinde devam eden ayrışma sonunda Dursun Karataş ve taraftarları 1994 yılında DHKP-C adını alarak Dev-Sol'u feshettiklerini açıkladılar. Buna karşın az sayıda Yağancı, Dev-Sol adını kullanmaya devam etti. O dönemden bu yana pek varlık gösteremeyen daha çok Avrupa merkezli faaliyet gösteren Dev-Sol'un PKK bağlantılı olduğu sanılan Devrimci Karargah'a katıldığı açıklandı.

Devrimci Karargah,yaptığı açıklamada sol örgütleri silahlı eylemlerden kopmakla eleştirerek amaçlarının silahlı mücadeleye ağırlık vermek olduğunu iddia ediyor. PKK'nın gerektiğinde şehirlerdeki tansiyonu yükseltebilmek için fazla güçleri olmayan ama silahlı faaliyeti savunan küçük sol grupların birleşmesini teşvik ettiği iddia ediliyor.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*