'Türkiye'de Tarih ve Tarihçilik'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Öztürk, Macaristan'a bağlı Miskolç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'inde 'Türkiye'de Tarih ve Tarihçilik' konulu konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fakültenin üst düzey yöneticileri, tarihçileri ve öğrencilerinin büyük bir dikkatle izlediği konferansta konuşan Doç. Dr. Yücel Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin, cumhuriyet ve demokrasiyi, laikliği ve çağdaşlaşmayı değişmez ilke olarak benimsediğini belirtti.

Öztürk, şunları söyledi: "Bu bakış açısı, orta ve yeniçağların ümmetçi anlayışları karşısında dünya Türklüğünü birleştirici bir esneklik sağlamaktadır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim kurumları ve eğiticileri kendilerini artık ümmet, mezhep veya dine göre değil, milliyete göre tanımlamaktadırlar. Bu, Osmanlı zamanında çatışma unsuru olan mezhep farklılıklarını ortadan kaldırmıştır. Yüzyıllarca birbiriyle çatışan Sünnî - Şii Türklüğü bugün aynı çatı altında barış içinde yaşayabilmektedir. Bunu kesinlikle laikliğe borçludur. Laiklik aynı zamanda yeni nesillerin evrensel kültürle buluşmalarına imkân sağlayan vazgeçilmez bir ilkedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious