Türkiye'de yabancı pilotlara güven azaldı

Türkiye'de yabancı pilotlara güven azaldı  .14638
  • Giriş : 03.03.2008 / 10:52:00

Sivil havacılık sektöründeki hızlı büyümeyle ortaya çıkan ihtiyacın karşılanması amacıyla Türkiye'de çalışmaya başlayan yabancı pilotlar, yerli pilot sayısının artmasıyla gözden düştü. Bir dönem iç hatlarda uçan ve 220'yi bulan yabancı uyruklu pilot sayıs

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınanı bilgiye göre, sivil havacılık sektöründe yaşanan patlamayla Türk havayolu şirketlerinin pilot ihtiyacı hızla arttı. Şirketler, bu ihtiyacı karşılamak üzere yurt dışından getirdikleri pilotlarla uçuşlarını gerçekleştirmeye başladı. Yerli havayolu işletmelerinde çalışan yabancı uyruklu pilotların sayısı, Türk sivil havacılığının yolcu sayısında rekor kırdığı 2005 yılında 220'ye ulaştı.

Ulaştırma Bakanlığının, gözde mesleklerden birisi olan pilotluk için eğitim veren uçuş okullarına yönelik teşvikleriyle yerli pilot adaylarında da artış sağlandı. Buna paralel olarak Türkiye'de çalışan yabancı uyruklu pilotların sayısında gerileme başladı. Yerli havayolu işletmelerinde çalışan yabancı uyruklu pilotların sayısı, 2006 yılında 155'e, geçen yıl sonu itibariyle 93'e geriledi. Böylece yabancı pilotların sayısında 2007 yılı sonu itibariyle bir önceki yıla oranla yüzde 66 oranında düşüş oldu.

Bu düşüşte, havayolu şirketlerinin yerli pilotları tercih etmesinin yanı sıra, son yıllarda uçuş eğitimi veren okullara sağlanan teşvikler, eğitim organizasyonlarının kalitesinin artırılması, eğitime alınan öğrenci sayısı ve eğitim standardının yükseltilmesi etkili oldu.

-6 BİN PİLOT-

Türkiye'de bugün itibariyle 2 bin 414 pilot, havacılık sektöründe aktif olarak görev yapıyor. Bununla birlikte, Hususi Pilot Lisansı (PPL), Ticari Pilot Lisansı (CPL), Havayolu Nakliye Pilot Lisansı (ATPL) ve planör, balon, Uçuş Mühendisi (FEO), Çok Hafif Hava Aracı (ÇHHA) gibi branşlarda Türkiye genelinde lisans sahibi toplam 6118 pilot bulunuyor. 2007 yılında uçuş okullarında gerekli eğitimleri aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün açtığı pilotluk sınavlarında başarı sağlayan 430 kişi, lisans almaya hak kazandı.

İç hat tarifeli seferlerinin ve uçuş noktalarının artmasıyla ortaya çıkan pilot ihtiyacı nedeniyle uçuş okullarına olan ilgi de arttı. 2002-2005 yıllarında uçuş eğitim organizasyonlarında 580 öğrenci pilotluk eğitimi alırken, 2006-2007 döneminde öğrenci sayısı 619'a yükseldi.

-UÇUŞ OKULLARI-

Pilot yetiştirmek üzere kurulan uçuş okulları, Türkiye'nin üyesi olduğu Uluslararası Havacılık Otoriteleri Birliği (JAA) standartlarına göre yetkilendiriliyor, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce denetleniyor.

Türkiye'de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilen toplam 15 uçuş okulu bulunuyor. Adayların eğitildikleri okulların isimleri şöyle:

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu-Eskişehir, Türk Hava Kurumu-Ankara, Sindel Havacılık-Ankara/İstanbul, Tarkim Havacılık-Adana/İstanbul, Bon Air-İstanbul, Duha Havacılık-İstanbul, Top Servis-İstanbul, Burak Sportif Havacılık-Ankara, İstanbul Havacılık İstanbul, Sancak Air (Helikopter)-İstanbul, Kara Kuvvetleri Komutanlığı-Ankara, Hava Kuvvetleri Komutanlığı-İzmir, Türk Hava Yolları-İstanbul, Ayjet Anadolu Yıldızları-İstanbul ve Met Air-İstanbul.

-NASIL PİLOT OLUNUYOR?-

Pilot olmak isteyenler, uçuş okullarında gerekli eğitimi aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün açtığı sınavlara katılıyor. Bir pilot adayının, Ticari Pilot Lisansı (CPL) için 9 dersten, Aletli Uçuş Yetkisi (IR) için 7 dersten, Havayolu Nakliye Pilot Lisansı (ATPL) için 14 dersten sınava girerek başarılı olması gerekiyor.

Her dersten en fazla 4 kez sınava girme hakkına sahip pilot adaylarının, bu sınavları 18 ay içinde tamamlaması gerekiyor.

Pilot adayları, bilgisayarın otomatik olarak seçtiği birbirinden farklı sorularla karşılaşıyor. Pilot adayının sorulara verdiği cevaplar anında kayıt altına alınıyor ve ders notu bilgisayar tarafından otomatik olarak hesaplanıyor.

Pilot adaylarının lisanslarını alabilmesi için sadece teorik eğitimi ve ardından gerçekleştirilen pilot sınavında başarılı olması yeterli olmuyor. Bunların yanı sıra uçuş eğitimini tamamlaması ve uçuş yetenek testinden de başarılı olması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious