'Türkiye'de yakalanan istikrarın sürdürülmesi şart'

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Türkiye'nin uzun yıllar sonra yakaladığı istikrarı sürdürmesinin şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen 'Gayrimenkul Piyasasında Yeni Perspektifler' konulu sempozyumun açılışında konuşan Doğan Cansızlar, mortgage ile ilgili tasarının Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçtiğini, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'den aldığı bilgiye göre de birkaç haftaya kadar Meclis Genel Kurulu'nda ele alınabileceğini aktardı.

'MORTGAGE İÇİN KREDİ FAİZİNİN YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞMESİNDE YARAR VAR'

Yasanın uygulanabilmesi açısından, ülkedeki ekonomik istikrarın önemine işaret eden Doğan Cansızlar, Türkiye'nin de uzun yıllar sonra böyle bir istikrar yakaladığı için bunu sürdürmesinin şart olduğunu dile getirdi.

Piyasalardaki gelişmelere de değinen Cansızlar, mortgage uygulaması için kredi faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesinde yarar bulunduğunu vurguladı.

Sadece Türkiye'de değil, bütün dünya piyasalarında dalgalanmaların yaşandığını belirten Cansızlar, Türkiye'deki hareketlenmenin ise biraz sert olduğunu dile getirdi. Bu hareketlenmenin konut piyasasını negatif yönde etkilediğini

ifade eden Cansızlar, konut fiyatlarının da yüksek talep nedeniyle çok fazla arttığına işaret etti. Doğan Cansızlar, orta vadede konut arzının talebe cevap vermesiyle fiyatların dengelenebileceğini belirtti.

2005 yılında konut kredisi miktarının dikkat çekici boyutta artış göstererek yıl sonu itibariyle 12,5 milyar YTL'ye yükseldiğini belirten Cansızlar, bu yılın Nisan ayı itibariyle bu rakamın 18 milyar 383 milyon YTL seviyesine ulaştığını kaydetti.

Mortgage sistemiyle birlikte yeni iş sahalarının da ortaya çıkacağını ve istihdama olumlu katkı yapacağını anlatan Cansızlar, özellikle inşaat sektöründe çalışan vasıfsız işçi oranının düşeceğine işaret etti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious