"Türkiye'de yargılanan bir parti varsa o da CHP'dir"

  • Giriş : 22.03.2008 / 15:47:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, CHP'yi sert bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanlığının Bölgesel toplantılarının 6.'sı İstanbul İl Teşkilatı ev sahipliğinde Topkapı Eresin Otel'de yapıldı.

Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Dış İlişkiler Başkanlığı teşkilat yapısını anlatarak, AK Parti'nin dünyada tanınan bilinen ve takip edilen bir parti haline geldiğini söyledi.

Parti teşkilatlarını çok önemsediklerini ifade eden Bağış, ''Hiç unutmayın. Biz bir zamanlar 'muhtar bile olamaz' denen bir lider ile yola çıktık. Kendisi, Türkiye'nin liderlerinden değil, dünyanın önderlerinden biri, bugün dünyanın sorunlarında başvurulan, akıl sorulan bir lider haline geldi'' diye konuştu.

Bağış, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Türkiye'nin geldiği noktayı dile getirmekte bazen zorlandığını savunarak, Türkiye'nin Medeniyetler İttifakına eş başkanlık yapması, Orta Doğu sorununda akıl danışılan bir ülke olmasının, Baykal dahil herkesin gurur duyması gereken konular olduğunu ifade etti. Egemen Bağış, ''Ama onların bunu idrak edebilmeleri için biraz daha zamana ihtiyaç olacaktır'' dedi.

Ekonomiye de değinen Bağış, kişi başına düşen milli gelirin arttığını, 23 çeyrektir Türk ekonomisinin hiç düşüş yaşamadan ve krizlerden etkilenmeden giderek büyüdüğünü anlattı.

Bağış, ''Anayasa kitapçığının Ankara'da bir toplantı masasının bir ucundan havalanıp öbür ucuna konduğu zaman, ülke bir gecede yüzde 8 bin faiz ödedi. O günleri unutmadık. AK Parti döneminde bu ülkede hiçbir kriz yaşanmadı'' diye konuştu.


-MERKEZ BANKASI REZERVİ-


Merkez Bankası rezervinin şu anda 70 milyar Dolar civarında olduğunu belirten Bağış, ''Yani sayın Başbakanımız şimdi talimat verse, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu değil, 1 kere bir anda 10 kere ödeyecek güce kavuştuk'' dedi.

Bağış, iktidarları döneminde başlarını öne eğecek, kendilerini utandıracak hiçbir şey yaşanmadığını, aksine övünecekleri çok şey olduğunu ifade ederek, ''Ama kültürümüzde fazla anlatma yoktur. Bizi büyütürken, 'Ağır ol molla desinler', 'Sen kendini övme, bırak başkaları övsün' diyerek büyütmüşler'' diye konuştu.

Ermeni iddiaları konusunda da Bağış, iddiaların on yıllardır Türkiye'nin başını ağrıttığını söyledi.

Egemen Bağış, Türkiye'nin bu konudaki arşivlerini açarak 1 milyonun üzerindeki evrakı tek tek elden geçirdiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına rağmen, Ermenistan'dan bu konuda çıt çıkmadığını hatırlattı.

Bağış, Türkiye'nin, Irak'ta savaş başlamadan ve başladıktan sonra elinden geleni yaptığını anlatarak, Irak'ın toprak bütünlüğünü ve bu ülkede barışı çok önemsediklerini bildirdi.

Bağış, Orta Doğu'da ülkelerin hepsinin ortak güvenine sahip tek ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu dile getirdi.


-AB İLE MÜZAKERELER-


AB ile tam üyelik müzakerelerini başlatanın da AK Parti iktidarı olduğunu belirten Bağış, ''Bugüne kadar müzakerelere başlayıp bitirememiş ülke yok. Türkiye de eninde sonunda bitirecek. Müzakereler bittiği gün, Türkiye çok farklı bir Türkiye olacak. AB'yi Türkiye'nin diyetisyeni olarak görüyorum. 27 ülke AB'nin reçeteleriyle daha müreffeh ve huzurlu bir ülke olmuştur'' diye konuştu.

Egemen Bağış, konuşmasında enerji konusuna da değinen ve enerjide de ''Türk kahvesi'' olmak istediklerini kaydederek, ''Tarihimizde yasaklar yeni değil, eskiden de saçma yasaklar vardı. Bir dönem kahve yasağı vardı. Yemen'e gidene kadar kahveyi bilmiyorduk. Orada öğrendik, aldık, getirdik. Şimdi dünya Türk kahvesini tanıyor'' dedi.

Bağış, 8-9 yıl evvel İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanının ders kitaplarındaki bir şiiri okuduğu için hapse atıldığını hatırlatarak, şimdi o İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğine işaret etti.

AB'yi herkesin istediği gibi kendisine göre yontmaya çalıştığını ifade eden Bağış, ana muhalefet liderinin Avusturya örneğini göstererek, ''Partilerin kapatılabilmesi demokrasi içinde anlatılabilir'' şeklinde, tamamen elma ile armudu karıştıran bir açıklama yapmaya çalıştığını savunan Bağış, sözlerini şöyle tamamladı:

''Sayın Baykal, AB'yi ilk defa ağzına aldı, ama yanlış aldı. Madem ki AB senin için bu kadar önemliydi, o zaman AB'nin bugün yaptığı çağrılara kulak versene. Rehn, 'Siyasi sorunlar sandıkta çözülür, mahkemede değil' diyor. AB'nin üye ülkeleri birer birer açıklama yapıyorlar. Birçok ülke 'Böyle bir saçmalık olmaz' diyor. Bir kişi de kalkıp 'Aferin size, evet AB kuralları böyledir. Siz Türkiye'de parti kapayın' demiyor. Ama sayın Baykal, AB'yi örnek göstermeye kalkıyor. Ayıptır. Türkiye'de yargılanan bir parti varsa o da CHP'dir, CHP mantalitesidir. O da halkın vicdanında yargılanmıştır ve müebbet muhalefete mahkum edilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious