Türkiye'de yargılanan PKK üyesi savunmasında ne dedi?

Türkiye'de yargılanan PKK üyesi savunmasında ne dedi?.13191
  • Giriş : 14.12.2007 / 11:15:00
  • Güncelleme : 14.12.2007 / 11:24:33

'Türkiye'de yargılanan birçok kişi AP milletvekilleriyle görüşüyor'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edilen terör örgütü PKK üyesi Mehmet İltaş'ın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık İltaş hazır bulundu.

Sanık İltaş yaptığı savunmada, iddianamede yer alan 1992 yılında Bingöl'ün Genç ilçesinde 8 kişinin öldürüldüğü, 4 kişinin de yaralandığı eyleme katılmadığını ileri sürdü.

Kendisinin suçsuz olduğunu iddia eden Sanık İltaş, savunmasında şunları söyledi:

''Ben üzerime atılı hiçbir eyleme katılmadım. Eğer ben bu suçu işleseydim Almanya beni iade etmezdi. Bugün benim gibi Türkiye'de yargılanan birçok kişi Avrupa Parlamentosunda milletvekilleriyle görüşüyor. Almanya adli makamları, eğer benim bu suçu işlediğimi bilselerdi beni iade etmezlerdi.''

''BABASINI PKK ÖLDÜRDÜ''-

Sanık avukatı, 8 kişinin öldürüldüğü 4 kişinin de yaralandığı minibüs taranması olayının mağdurlarından Halil Gören ve Sabri Keleşoğlu'nun bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Müvekkilinin mevcut delillere göre tahliye edilmesi gerektiğini ileri süren sanık avukatı, ''Müvekkilimin babası 1990 yılında Bingöl'ün Genç İlçesi Kaymakamlığında şoför olarak görev yapıyordu. Kullandığı araç terör örgütü PKK tarafından taranmış ve müvekkilimin babası bu olayda öldürülmüştür'' dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, sanık avukatının istediği tanıkların duruşmada dinlenmesi için gerekli yazışmaların yapılmasına karar verdi.

-AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık İltaş'ın 16 Haziran 1992 günü Bingöl'ün Genç ilçesinde içerisinde geçici köy korucularının bulunduğu minibüsün taranması sonucu 8 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan eyleme katıldığı belirtildi.

İddianamede, sanığın TCK'nın ''Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak'' suçunu içeren 302. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanması istendi.

Bu arada, terör örgütü PKK adına eylem düzenlediği gerekçesiyle kırmızı bültenle aranan İltaş, Almanya'da yakalanarak, 19 Eylül 2007 tarihinde Türkiye'ye iade edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious