Türkiye'de yaşanan işkenceler son verdik

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Yerel Yönetim, Belediye ve Özel İdare Gelirler Yasası'nın gündemlerinde olduğunu belirterek, "Bu yasa Bakanlar Kurulu'muza sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Alanya'da hayırseverler tarafından yaptırılan Cumhur Şevki Akça Kız Öğrenci Yurdu'nun açılış törenine katıldı. Tören alanına gelen Bakan Aksu'yu öğrenciler sevgi gösterileri ile karşıladı. Törende protokol üyelerinin branda altında otururken, saatler öncesinden alana gelen öğrencilerin yaklaşık 30 derece sıcaklıktaki güneşin altında bekletilmesi dikkat çekti. Sıcaktan bunalan öğrencilerin bazıları şapka, bazıları güneş gözlüğü taktı.

Tören alanında konuşan Bakan Aksu, bu güne kadar Büyükşehir Belediye Kanunu, Belediye Kanunu, İl Özel İdaresi Kanunu ve Yerel Yönetim Birlikleri Kurulması hakkındaki kanunu yürürlüğe koyduklarını hatırlattı. Aksu, yapmış oldukları reformlarla Türkiye'de yaşanan işkencelere son verdiklerini söyledi. "Bu ülkede yıllarca kamu yönetimi, yerel yönetim reformundan bahsedildi." diyen Bakan Aksu, "Sokaktaki insandan, Cumhurbaşkanı'na kadar herkes yerel yönetim reformu yapılmalıdır dedi. Ama bir türlü gerçekleştirilemedi. Çünkü bu reformun gerçekleşmesi için AK Parti'den başka hiçkimse gereken siyasi iradeyi ortaya koyamadı. Ta ki biz iktidar oluncaya kadar. Bu reformlar bizim hükümetimiz 22. dönem parlementoya nasip oldu. Dünyada değişen kamu yönetimi prensiplerine uygun hizmetleri etkin verimli ve yerinde görülmesini temin edecek, yerel yönetim reformunu Allah bize nasip etti." şeklinde konuştu. Tüm belediyelerin ve özel idarelerin büyük bir heyecanla beklediği Yerel Yönetim, Belediye ve Özel İdare Gelirler Yasası'nın gündemlerinde olduğunu hatırlatan Bakan Aksu, bugüne kadar 4 yasa çıkardıklarını fakat bunlarla yerel yönetimlerin tamamlanmış olmadığının altını çizdi. Her konuda reform süreçlerinin devam ettiğine işaret eden Aksu, ilgili yasaları bir bir çıkardıktan sonra en güzel hizmeti vermeye çalışan belediye başkanlarının daha güzel hizmetler sunacağını belirtti.

Hükümet olarak sadece yerel yönetim reformu ile kalmadıklarına dikkat çeken Aksu, sağlıkta büyük bir dönüşüm projesi uyguladıklarını kaydetti. Sağlıkta büyük bir reformu gerçekleştirdiklerini anlatan Aksu, "Biraz gerilere doğru gidince hatırlarsınız. Biz hükümete gelmeden önce parası olmadığı için hastalar hastanede rehin kalıyordu. Hatta cenaze bile hastanede rehin olarak tutuluyordu. İlk yaptığımız iş bu ayıbı ortadan kaldırmak oldu. Artık hastanelerde rehin kalma olmayacak dedik." diye konuştu.

Hastanede rehin alma olayını ortadan kaldırma reformuyla kalmadıklarına işaret eden Aksu, şunları söyledi: "Bir adım daha attık, hastaneleri birleştirdik. Artık vatandaşlarımıza, sen Bağ-Kur'lusun, sen SSK'lısın, sen Yeşil Kart'lısın, sen memursun, sen emeklisin, sen şu sağlık grubuna, sen ise şu sağlık grubuna gideceksin lafını da ortadan kaldırdık. Vatandaşımız hangi kuruma bağlı olursa olsun kendisine en yakın olan sağlık kurumuna giderek hizmet almaya başladı. Biz bir adım daha atarak bütün hastaneleri tek çatı altında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde birleştik."

Konuşmaların ardından bakan Aksu ve Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, 5 katlı ve 156 kişi kapasiteli Cumhur Şevki Akça Öğrenci Yurdu'nun açılış kurdelesini kesti. Bakan Aksu, yeni yurda Atatürk portresi bağışladı. Yurdu gezen Aksu, daha sonra buradan ayrılarak, başka bir öğrenci yurdunu ziyaret etti. Aksu, ziyaret ettiği yurdun öğrencileri tarafından 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganıyla karşılandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious