Türkiye'de yatan büyük hazine!

Türkiye'de yatan büyük hazine!.11537
  • Giriş : 17.03.2009 / 16:26:00

Türkiye’de 6 bin 500 ton altın olduğunu, bunun 700 tonunun özel sektör ve MTA tarafından işlendiğini belirtilerek altınlarımızın ekonomiye kazandırılması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer'den önemli bir açıklama... Türkiye'de 6 bin 500 ton altın olduğunu, bunun 700 tonunun özel sektör ve MTA tarafından işlendiğini belirten Üzer, “Altınlarımızı yerin altından çıkarıp ekonomiye kazandırmalıyız” dedi...

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer, Türkiye'de 6 bin 500 ton altın bulunduğunu söyledi. MTA Etüt ve Arama Dairesi ile Altın Madencileri Derneği'nce düzenlenen “Altın Madenciliği Semineri”nde konuşan Üzer, bunun 700 tonunun özel sektör ve MTA'nın çalışmalarıyla işletilebilir hale geldiğini söyledi. Türkiye'nin altın potansiyelinin büyük kısmının henüz yerin altında gömülü olarak durduğunu belirten Üzer, bunun için ciddi bir risk sermayesi gerektiğini, devletin de MTA vasıtasıyla bu riskin bir kısmını üstlendiğini anlattı.

EKONOMİYE KAZANDIRILMALI

MTA Genel Müdürü Üzer, Türkiye'ye yılda 250 tona yakın altın girdiğini, bunun için de 6-7 milyar dolar civarında bir para ödendiğini, ancak yıllık sadece 11 ton altın üretildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Altınlarımızı mutlaka yerin altından çıkarıp ekonomiye kazandırmamız lazım. Sadece altın değil, diğer madenlerimiz için de böyle. Ülkemizin gömülü madenlerinin önemli bir kısmının yerin altında durduğunu, bugüne kadar yapılan madenciliğin derin olmayan sondajlarla yönetilen bir madencilik olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de ikinci etap madencilik 5-6 senedir başladı. Gömülü madenlerin bulunması için hem sığ hem derin sondaj yapmamız lazım. Yani yerin altını da üç boyutlu işletilir hale getirmemiz lazım.”

SADECE MTA İLE OLMAZ

Türkiye'nin maden varlığının ekonomiye kazandırılmasında özel sektörün de önemli bir yeri olduğunu ifade eden Üzer, ''Ülkemizin madenlerinin ortaya çıkarılması sadece MTA'nın aramasıyla mümkün değil, özel sektörün de yatırım yapması lazım” dedi. Üzer, MTA'nın gelecek yıllarda sadece alt yapıya hizmet üretmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Krizden etkilenmeyen tek alan altın madenciliği

Altın Madencileri Derneği Başkanı Ümit Akdur da dernek üyesi kuruluşların teknoloji ve insan sağlığı açısından Türkiye'de önemli yatırımlar yaptığını söyledi. Geçen yıl Bergama Ovacık ve Uşak Kışladağ madenlerinde toplam 11 ton civarında üretim gerçekleştirildiğini, üretim yapan ve geliştirilmekte olan çok önemli projeler bulunduğunu anlatan Akdur, işletmeye alınacak yeni altın madenleriyle birlikte 2010 yılı sonunda Türkiye'de altın üretiminin 38 tona çıkmasını hedeflediklerini belirtti. Akdur, “Dünyada yaşanan krizden etkilenmeyen tek alan altın madenciliği olmuştur” dedi.

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*