Türkiye'de yatırımcı için güven ortamı yoktur

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bugün Türkiye'de bir güven ortamı olmadığını ileri sürerek, "Kendi yatırımcımız içinde dışardan gelecek yatırımcı için de güven ortamı yoktur. Yatırım için güvene acil ihtiyaç var'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seminerde son dönemlerde yaşanan gelişmeler sonrasında ülkedeki yatırımlar açısında karamsar bir tablo oluştuğunun altını çizen, konuşmasında sık sık birlik, hoşgörü ve anlayış çağrısında bulundu.

Yıllardır bazı kurumların aldığı yaraların henüz tamamen sarılamadığını, siyasi iktidarların halkın iradesiyle gelip gitmesinin, gelişme ve kalkınmanın da yolunu açtığını dile getiren Demirel, millet iradesinin üstünlüğünün hemen her kesim tarafından kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.

Ekonomide de liberal ekonomi ve rekabetçi piyasa şartlarının oluşturulması ve girişimcinin önündeki engellerin kaldırılmasının Türkiye'nin önünü açacağını vurgulayan Demirel, ülkenin yatırım ve yatırımcıya şiddetle ihtiyaç duyduğunu, yerli ve yabancı yatırımcıya güven vermenin ise devletin görevi olduğunu dile getirdi.

Demirel, ''adaletin gecikmesi yüzünden'' bazı yabancı yatırımcılardan ''Sisteminiz adalet üretmiyor'' şeklinde yakınmalar duyduklarını savunarak, şöyle konuştu:

"Benim müteşebbisim, girişimcim aynı şeyden şikayetçi değil mi? Adam bana diyor ki; (Bir iflas davasını 3 senede bitiriyorsunuz, OECD ülkelerindeki bir iflas davası 300 günde bitiyor...) Gelin bir güven ortamı sağlayalım. Bugün Türkiye'de bir güven ortamı yoktur. Benim kendi yatırımcım için de yoktur, dışardan gelecek yatırımcı için de yoktur. Belki AB içine girersek, bunun güven ortamına bir miktar yardımı olur. Ama bunu biz yapacağız.

Birtakım Türkiye'ye zarar verecek yaramazlıkların içinde bulunanların faturasını, günahı, kusuru olmayan insanların üstüne yazdırmamak lazım. Hele halkın üstüne hiç yazdırmamak lazım. Eğer bu ülkede halk (biz), (siz) diye bölünmeye giderse o zaman hiç birşey yapamaz. O nedenle birlik ve beraberliği söylediğim şeylerin başına koyuyorum.''

Toplantıya, Bursa Valisi Nihat Canpolat, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, BTSO Başkanvekili Ali Hazır, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ve işadamları katıldı.

Demirel, toplantıdan sonra eski devlet bakanı ve iş adamı Cavit Çağlar'ın aracı ile Sifaş işletmesindeki makamına gitti. Demirel, burada kısa bir süre dinlendikten sonra Ankara'ya gitmek üzere Çağlar'a ait helikopter ile Yenişehir havaalanına gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious