'Türkiye'deki büyümü hormonlu bir büyüme değil'

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide insanı merkez alan büyüme ve kalkınma hedefi çizdiklerini belirterek, ülkedeki büyümenin hormonlu bir büyüme olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2005'in son çeyrek büyüme oranlarının Mart ayında açıklanacakğını ifade eden Erdoğan, "Yüzde 5'in üzerinde büyüme bekliyoruz. 16. çeyrekte büyüme hedeflerimizi böylelikle tutturacağız. Böylelikle kendi rekorumuzu kıracağız. Büyümenin hormonlu büyüme olmadığını göreceğiz" dedi.

Yatırımın sadece büyümekle kalmasını tasvip etmediklerini dikkat çeken Erdoğan, bunun yatırıma, istihtadama ve sosyal politikaya kadar her alana yansımasını planladıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İhraçatta, büyüme de yatırım da güzel sonuçlar alıyoruz. Yılda ortalama 600 bin kişiye iş buluyoruz. İşsiszlik oranı düşüyor ama göze gözükmüyor. Çünkü her yıl binlerce insan işsizler kervanına katılıyor. Fakat bunları kimse göz önüne almıyor. Ekonomi anlayışımızda yalnızca büyüme gibi bir anlayış yok. Biz insanı merkez alan bir büyümü ve kalkınma hedefi çizdik. Bu elbette zor bir hedef. Böyle yapmaz isek, çölleşmiş bir ülke ile karşı karşıya kalırız. Bunada katliam denir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Aksi taktirde yarınlara bırakacak bir ülke de ekonomi de ve saniyi de olmaz."

AB ile birlikte Türkiye'nin ayrı bir sürece girdiğinin altını çizen Erdoğan, "Şuanda tarama süreci içerisindeyiz. Burada en önemlisi tarımdan sonra çevre olacak. Bu hem pahalı hem de süre isteyen bir fasıl. Bu konuda özel sektörden gerekli desteği almaya başladık. Özel sektör artık sosyal ve çevre gibi işlerde eskisinden daha duyarlı, fazla sosyal sorumluluk içerisinde. Tabiatla uyum ve barış içerisinde." diye konuştu.

Erdoğan yapılan konuşmaların ardından Bursa Organize Sanayi Bölgesi 2. Atık Su Arıtma Tesisleri'ni Hizmete açtı. Erdoğan, açılışın ardından tesisleri gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious