Türkiye'deki hakemler yetiştiriliyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında İngiltere'de hakemlik kursuna katılan hakemler yurda döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Osmaniye Şubesi'nce hazırlanan "Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 7. Bölgede Futbol Hakemliği Kalitesinin Geliştirilmesi" başlıklı proje çerçevesinde Osmaniye, Mersin ve Gaziantep illerinden hakem eğitimcisi ve hakemlerden oluşan 6 kişilik bir grup İngiltere'de çalışmalar yaparak Türkiye'ye döndü.

Proje koordinatörü TFF Osmaniye İl Hakem Kurulu Başkanı Suat Önal ve İngiltere'deki kursa katılan TFFHGD Osmaniye Şube Başkanı Bülent Çenet çalışmalar konusunda hakemleri bilgilendirdi.

Önal, İngiltere'de öğrendikleri hakemlik bilgilerini ve gözlemlerini Türkiye'deki hakemlerle paylaştıklarını, bunun için illerde seminerler vermeye başladıklarını söyledi. Önal, AB Leonardo da Vinci Mobility Projesi kapsamında AB fonlarından mali destek sağlanan proje ile İngiltere'nin Londra şehrindeki Oxford Vision Company işbirliği ile İngiltere'de Futbol hakemliği eğitimini incelediklerini kaydetti.

Suat Önal, İngiltere Futbol Federasyonu'nun Londra'da bulunan yönetim binasında profesyonel hakem eğitimcileri Ian Blanchard, Alan Wilkie, Janie Frampton ve David Dixon tarafından Türk heyetine İngiltere'deki hakem yapılanması, eğitimi, aday hakemlikten FIFA hakemliğine yükselmeye kadar olan aşamalar, hakemlerin fiziksel ve kondüsyonel eğitimleri ve diğer hususlarla ilgili bilgiler verdiklerini dile getirdi.

Önal, "Ayrıca amatör küme müsabakaları ile ilgili uygulamalarda gözlemleyerek Coventry'de bulunan Futbol Hakemleri Genel Merkezinde ve Ilford Hakem Derneği'nde eğitim çalışmaları yaptık" dedi.

Hakem eğitimi konusunda yapılan çalışmaların rapor haline getirilmekte olduğunu ifade eden Önal, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na (Ulusal Ajans) ve TFFHGD Genel Merkezi'ne bu raporların sunulacağını ve getirilen eğitim çalışmalarına ait CD'lerin bölgedeki hakem derneklerine verileceğini aktardı. Suat Önal, yapılan tüm çalışmalarla ilgili Osmaniye'li Futbol hakemlerinin bilgilendirildiğini yakın zamanda da Mersin, Antakya ve Gaziantep'te bulunan hakemlere de benzer seminerler verileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious