Türkiye'deki İtalyan firmalar ihracata yüzde 7 katkı sağlıyor

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

İtalya Dış Ticaret Enstitüsü İstanbul Ticaret Merkezi Müdürü Dr. Roberto Luongo, Türkiye'de faaliyet gösteren yaklaşık 400 İtalyan firmasının ülke ihracatına yüzde 7'lik katkı sağladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen "İtalya ile İş İmkanları" konulu toplantıda konuşan Luongo, Türkiye ile İtalya arasında bütün sektörlerde işbirliğinin mükemmel seviyede olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin AB'ye entegrasyon sürecinde verilen desteğin bu ilişkilerin gelecekte de süreceğini gösterdiğini dile getiren Luongo, İtalya'nın Türkiye'ye ihracatın yüzde 11, Türkiye'nin ihracatının ise yüzde 18 arttığını kaydetti. Türk sanayicilerinin de İtalyanlar gibi yatırım ruhlu insanlar olduğunu belirten Luongo, iki ülke işadamlarının aynı düşünce yapısına sahip olmasının işbirliğini kolaylaştırdığını vurguladı. İtalya da dünyadaki diğer ülkeler gibi Çin'in rekabetine maruz kaldığını söyleyen Roberto Luongo, İtalya ve Türkiye ekonomisinin güç odağı olan tekstil ve ayakkabı sektörlerinde işbirliğine gitme çağrısında bulundu.

Luongo, tekstil ve ayakkabı dışında çevre teknolojileri, restorasyon, güvenlik ekipmanları, organik tarım ve biyoteknoloji konularının da işbirliği için uygun olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de 400 Ege Bölgesi'nde ise 50 civarında İtalyan firmasının faaliyet gösterdiğini anlatan Luongo, Ege'deki firmaların yıllık cirosunun 900 milyon Euro'yu bulduğunu aktardı. İtalya'nın Türkiye'nin üçüncü ticari partneri olduğu olduğunu ifade eden Luongo, Haziran ayı içinde tekstil makineleri sektöründen 50 kişilik iş adamı heyetinin İstanbul'a geleceğini bildirdi. İtalya'nın İzmir Konsolosu Michele Tommasi ise Ege Bölgesi'nin İtalya için stratejik bölge olduğunu söyledi. İkili ilişkilerin yüzde 40'ının ve ticaret hacminin yüzde 19'unun Ege Bölgesi ile sağlandığını anlatan Tommasi, Ege'nin İtalya ile dış ticaretinin geçen yıl yüzde 36 büyüdüğünü ifade etti. Türk işadamlarına verdikleri ticari vize sayısının da geçen yıla göre yüzde 10 arttığını dile getiren Tommasi, yeni işbirliği alanları geliştirmek için çalışma yaptıklarını kaydetti.

İZTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Jak Eskinazi ise bölgeden İtalya'ya yapılan ihracatın 500 milyon dolar seviyesine ulaştığını, bölgedeki İtalyan ya da İtalyan ortaklı 50 civarındaki firmada 4 bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti. Eskinazi, tekstil, kuyumculuk ve ayakkabı tasarımı konusunda İtalya'nın bilgi birikimine ihtiyaç duyduklarını da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious