Türkiye'deki patlayıcılar Irak'tan geliyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye'ye giren patlayıcıların tamamının Kuzey Irak'tan giren patlayıcılar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin İstanbul Zeytinburnu ve Beyoğlu ilçe örgütlerinin, Yalova'nın Armutlu ilçesindeki bir tatil köyünde düzenledikleri eğitim toplantısına katılan Abdülkadir Aksu, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Aksu, ''Irak Savunma Bakanlığı'ndan çalınan patlayıcıların Türkiye'ye bir tehlikesinin bulunup bulunmadığı'' yönündeki soru üzerine, ''Bu patlayıcılar tabii ki Türkiye'yi etkiler. Bu konuyu günlerdir konuşuyor, söylüyoruz. Türkiye'ye giren patlayıcıların tamamı Kuzey Irak'tan giren patlayıcılardır. Bir dönem, Saddam'ın alıp yakaladığı patlayıcılardır. Bununla ilgili sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Elbette Türkiye için büyük tehdittir ve risktir'' dedi.

ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda görevlendirdiği özel bir temsilcisi bulunduğunu ifade eden Aksu, ''Bunun yanında bizim görevlendirdiğimiz temsilci de var, Irak'ın görevlendirdiği temsilci de var. Bunlarla biraraya geldiğimizde bu tür konuları gündeme getiriyoruz. Bütün tedbirlerimizi alıyoruz. Emniyet kuvvetlerimiz, birçok patlayıcıyı henüz eylem gerçekleştirilmeden ele geçirmektedir'' diye konuştu.


KÖY-DES PROJESİ

Aksu, bir gazetecinin, Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (Köy-Des) hakkındaki fikirlerini sorması üzerine, çok önemli bir proje olan Köy-Des'in hükümetin köye ve kırsala yönelik vizyonunun en güzel göstergesi olduğunu kaydetti.

Projenin, vatandaşlara en yakın birimler tarafından hazırlandığını ifade eden Aksu, şöyle konuştu:

''Proje 2005 yılında başlatıldı. 2006 yılı atılım yılı olmuştur. 2006 yılında projeye 2 katrilyon ayrılmıştır. Köy-Des, cumhuriyet tarihimizin kırsala yönelik en büyük projesidir. Parayı direk yerel yönetimlere gönderiyoruz. Bunlar da ihaleyle parayı harcamaktadırlar. Hedef 2007'nin sonuna kadar Türkiye'nin sağlıksız içme suyu olan köyünün kalmamasıdır. Ulaşılamayan, yolu olmayan köyümüz kalmayacak. Tüm yollar asfaltlanacak. Karadeniz gibi heyelan bölgelerinde ise gerekirse beton yollar yapılacak.''


PAPA'NIN ZİYARETİ

Aksu, Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretiyle ilgili soru üzerine ise şunları kaydetti:

''Papa'nın ziyareti günlerce konuşuldu. Türkiye'de konuşuldu, dünyada konuşuldu. İçişleri Bakanlığı olarak işin güvenlik boyutuyla olan kısımlarını en iyi şekilde yerine getirdik. Papa'nın ziyaretiyle ilgili Ankara, İstanbul ve İzmir'deki valilerimiz, emniyet müdürlerimiz ve jandarma komutanlarımız, sahil güvenlik komutanlarımız sıfır toleransla görev yaptı. Bununla ilgili asayiş toplantıları yapıldı. Toplantılara başsavcılar da katıldı. Gerçekten bütün ihtimaller düşünülerek çok güzel tedbirler alındı. Papa, dünyada 1.5 milyar Katolik Hristiyan'ın manevi lideridir. Statüsüne uygun bir şekilde güvenlik önlemlerimizi almış olduk. Bu 3 ilimizde güvenlik nedeniyle yaptığımız kısıtlamalardan dolayı vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. Mecburduk.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious