Türkiye'deki solculara 'birleşin' çağrısı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu'nun (HDF) Frankfurt'ta gerçekleştirilen 26. Genel Kurulu'nda Ahmet İyidirli tekrar genel başkan seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Oybirliği ile karara bağlanan HDF Genel Kurul Sonuç bildirgesinde, "Bizler, önümüzdeki ayların gündemini oluşturan cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerde böyle bir gidişi durdurmanın tek çaresi, şimdiki iktidar partisinin bu gündeme ilişkin hedeflerini gerçekleştirmesine siyasal yollardan engel olmaktır. Bunun için bunlar karşılarında cumhuriyetçi, halkçı, sosyal demokrat ve sol düşüncelerin savunucuları bulacaktır. Ancak, ülkemizdeki siyasal yelpazenin bu kanadında yer alan partiler arasında yaşanan dağınıklık ve kopukluğun bu arayışı güçleştirdiği ve yakın geleceğe dönük umutları zayıflattığı da yadsınamaz bir gerçektir. Oysa gidişi durdurmanın etkili yolu, şimdiki yönetimin karşısına cumhuriyetçi bir iktidar iddiasıyla çıkabilecek tek bir siyasal güç oluşturmaktır."denildi.

Türkiye'deki seçim sisteminin İtalya türü ittifaklara müsaade etmediğine dikkat çekilen açıklamada, "Geçerli ve etkili yol, örgüt yapısının yaygınlığı bakımından elverişli bir partinin kendi aday listelerini öbür cumhuriyetçi partilerin seçim kazanma şansı yüksek adaylarına açması ve böylece oluşturulmuş karma listelerle seçime gidilmesidir. Bunun elbette partiler arasında gerekli uzlaşmayı ve dengeyi sağlayacak bir görüşme aşamasını, sonrasında da bu karma listelerin başarısı için ortak bir kampanyanın örgütlenmesini ve iktidar formülü üzerinde uzlaşmayı gerektireceği de açıktır. Bu önerimizin, uzak topraklarda vatanımız ve cumhuriyetimiz için duyduğumuz endişenin ifadesi sayılacağını ve bu yolda gerekli çabanın gösterileceğini yüreklerimizin bütün içtenliğiyle ummaktayız."denildi.

İyidirli, açılış konuşmasında Türkiye - Avrupa Birliği konusunda "Türkiye teslimiyetçi bir siyasi çizgiye düşerken, Avrupa Birliği'ndeki Türkiye karşıtları ve tutucu çevrelerde de Türkiye'nin bu teslimiyetçi tavrını acımasızca sömürme eylemine girişmişlerdir" dedi.

HDF Genel Kurulu'nda Almanya'da yükselen aşırı sağcı örgütlerin ve yaygınlaşan ırkçı anlayışlar, çifte vatandaşlık, güvenceli oturma izinleri, otomatik vatandaşlık kaybetmenin engellenmesi, ayrımcılıkla mücadele istemlerinden hiç bir ödün verilmeksizin "toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar ve eşit muamele" hedefine yönelik çalışmaların sürdürülmesi gerektiği belirtildi. İşsizlik, fakirlik ve çocuklarımızın eğitim alanındaki sorunlarının da ele alındığı HDF Genel Kurulu'nda bu alanlardaki çalışmaların artırılarak sürdürülmesi istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious